Katarína Hasprová: Mám za sebou krásne stvárnené postavy, verím, že aj pred sebou

Katarína Hasprová: Mám za sebou krásne stvárnené postavy, verím, že aj pred sebou

V septembri minulého roka sa Katarína Hasprová, krátko po svojich štyridsiatich piatych narodeninách, v tichosti vydala za svojho dlhoročného priateľa, herca a režiséra Ivana Vojteka. Na svadbe jej chýbala mama, známa a obľúbená herečka Soňa Valentová, ktorej zdravotný stav po mozgovej príhode nedovolil byť pri sobáši. Katarína sa naplno venuje práci, ktorej má neúrekom.

Ako ste prijali informáciu, že ste nominovaná na Slovenku roka?

Veľmi som poctená hlavne preto, že sú tu kategórie nielen z umenia, ale aj lekárky, učiteľky, vedkyne… Byť v tejto spoločnosti je pre mňa veľká česť.

V poďakovaní za nomináciu ste spomenuli, že vám imponuje, ak si všimli predstaviteľku muzikálu a zaradili ju do ocenenia. Máte pocit, že muzikálové herečky sú trochu na okraji záujmu?

Trochu nás dávajú bokom pri oceňovaniach, napríklad aj Divadelné dosky sa muzikálovým hercom a herečkám vyhýbajú. V susednom Česku sa udeľujú divadelné ceny bežne aj hercom z tohto prostredia. Veď aj muzikáloví herci vydajú na javisku zo seba maximum, musia zahrať postavu, dať je výraz, zatancovať a zaspievať. O to viac ma teší, že som nominantka.

Napriek tomu ste nikdy neoľutovali, že ste sa rozhodli ísť muzikálovou cestou?

Ani na chvíľu. Vďaka tomu som, hádam už aj dvadsať rokov na javisku, z ktorého som nezišla. Mám za sebou krásne postavy, ktoré som stvárnila, verím, že ešte ich mám aj pred sebou a považujem za obrovský dar, že môžem robiť to, čo ma baví. Pohybujem sa v divadlách, v špinavom prostredí, prašnom, je to slabo platené, ale tým, že naozaj milujem muzikály, je to dar. Ďakujem.

Dvadsať rokov spievate, tancujete, hráte – udržujete sa nejako špeciálne v kondícii?

Odmalička som bola pohyblivá, chodila som na tanec, na vysokej škole sme denne tancovali. Keď som sa pripravovala do muzikálu na rolu, vždy som mala osobného trénera, aj keď je pravda, že posledné dva roky som toto trochu zanedbala. Pravdou je, že v kondícii ma udržuje i to, že neustále idem z postavy do postavy, takže telo je neustále v pohybe, nemá čas zlenivieť. Mám však v pláne začať aj profesionálnejšie cvičiť v posilňovni, telo si to pýta.

V istom období ste boli v tvorbe prepojená aj s populárnou hudbou, máte svoj CD album, súťažili ste na Eurovízii. Neplánujete potešiť fanúšikov aj svojím novým albumom z tejto sféry?

Veľmi túžim po novom albume, aj keď nie priamo na popové piesne, len na to musím mať čas. Mám sen o pesničkách strihnutých šansónom, rómskym rytmom, židovským, takže v hlave to je, už len neplávať  z muzikálu do muzikálu, ako to bolo doteraz a venovať sa tomu. Nechcem, aby to bolo za každú cenu, ale nech je to poriadne. Verím, že to obdobie príde.

Katarína Hasprová – Isabel

https://www.youtube.com/watch?v=GeZ1-OY880s

Okrem Mačiek a muzikálu Mamma mia!, kde vás možno aktuálne vidieť a počuť?

Skúšame Mačky v Ostrave, kde hrám aj Rebeku – postavu, za ktorú som bola nominovaná v českej Thálii, čo sú divadelné ocenenia. Budem spievať v češtine, ale kostýmy robí Ľudka Várošová, ktorá je moja spolu nominantka na Slovenku roka. Nie som jediná zo slovenských Mačiek, ktorá bude účinkovať v Ostrave. No a potom už bude leto.

Memory z muzikálu Mačky

https://www.youtube.com/watch?v=RkBgeGMECtU

Takže už máte aj nejaké plány na toto leto?

Dva roky som nebola pri mori a to je veľká chyba. Rozhodne to chcem napraviť tento rok, ak v zdraví dožijem. Dávame si to ako povinnosť s mojím mužom, že pôjdeme k moru.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN