Kauza pokračuje ako fraška: Kalmus popiera, že osekával komunistické symboly, Lipšic lavíruje

Ako fraška pokračuje kauza košického výtvarníka Petra Kalmusa, ktorý vraj, podľa svedka, v noci na 21. augusta 2016 z pamätníka padlých sovietskych vojakov z druhej svetovej vojny na košickom Námestí osloboditeľov osekával komunistické symboly – prekrížený kosák a kladivo. Vo štvrtok sa na  Okresnom súde Košice I konalo hlavné pojednávanie.

Svedok pred súdom potvrdil, že videl, ako obvinený osekával komunistické symboly, a hneď to telefonicky nahlásil na mestskú políciu. Policajti objavili pri pamätníku Kalmusa, ktorý sa tam prechádzal a fajčil. Teraz tvrdí, že nič neurobil a je nevinný…

Obžaloba púšťala záznam z bezpečnostnej kamery, ale v momente „skrášľovania“ pamätníka bola kamera otočená iným smerom. Zachytila však to, že Kalmus a ďalšie osoby stáli pri pamätníku. V prospech kamaráta na súde svedčil jeho „kolega“ Ľuboš Lorenz, ktorý viac razy predtým spolu s Kalmusom podobným spôsobom „napravoval“ komunistické pomníky. Potvrdil, že  pri pamätníku bol, ale nik tie symboly neosekával.

Zaujímavú pozíciu zaujal Kalmusov obhajca Daniel Lipšic. Tvrdí, že jeho klient nič neurobil, ale obhajobu postavil na iných základoch. Opiera sa o stanovisko košického krajského pamiatkového úradu: dodatočne osadené kosáky a kladivá z preglejky nie sú súčasťou pamiatkovej hodnoty pamiatky a preto absentuje znak trestného činu výtržníctva.

Obžaloba trvá na svojom: Kalmusa a Lorenza prichytili, že boli o polnoci pri pomníku, z  ktorého zmizli komunistické symboly. Táto dvojica sa už dávno zaoberá podobnou činnosťou. Žeby sa tento raz pomníku ani nedotkla a tie kosáky aj kladivá jednoducho odfúkol vietor? Pojednávanie bude pokračovať v marci.

(pal)

Foto zdroj: https://domov.sme.sk/c/20639324/vytvarnika-lorenza-navrhol-prokurator-drzat-vo-vazbe.html