Kiska sa na Globsecu vrátil k vražde Kuciaka a hovoril aj o hrozbách ako propaganda a hoaxy

Kiska sa na Globsecu vrátil k vražde Kuciaka a hovoril aj o hrozbách ako propaganda a hoaxy

Prezident vo svojom prejave upozorňoval najmä na bezcharakternosť a agresivitu, ktorá sa dostáva do popredia v dnešnom politickom zápase. Kiska to označil za urgentný problém dnešnej doby.

Ten môžu podľa prezidenta zabrzdiť slobodné médiá, občianska spoločnosť a silné inštitúcie, ktoré sú podľa neho cieľom k zachovaniu demokratického zriadenia. 

Pri význame médií spomenul prezident aj vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá podľa neho spustila občiansku odpoveď. “Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc a žiadali slušné Slovensko. Ukázalo to, že občianska spoločnosť je na Slovensku silná. Ukázalo to, že veci sa dajú meniť. Aktívni občania sú kľúčoví k zachovaniu slobodnej spoločnosti,” povedal prezident.

Kiska hovoril aj o tom, ako práve takéto bezohľadné správanie sa politikov ovplyvňuje naše postavenie v Európskej únii a NATO. “Paradoxne tí, ktorí nahlas hovoria o tom, že Európska únia a NATO nás ohrozujú a škodia nám, sú tými, ktorí nám a našim európskym záujmom škodia najviac,” upozornil prezident.

Kiska kritizoval tých, ktorí upozorňujú na to, ako sa Slovensku darí a myslia si, že by sa tak dialo aj bez EÚ. “Nebol by tu žiadny ekonomický úspech bez EÚ. A nie ekonomický rast nemôže obhájiť nedemokratické smerovanie krajiny.”

Prezident zdôraznil ukotvenie Slovenska v transatlantických štruktúrach. “Ak jedného dňa nastane potreba kolektívnej odpovede, buďte si istý, že Slovensko bude jej súčasťou. Lebo my sme NATO, my sme EÚ.”

Prezident kritizoval aj predstaviteľov slovenskej vlády za neadekvátnu odpoveď na situáciu vo svete. Keď počujeme o obvineniach z otravy alebo o iných útokoch na tých, čo kritizujú Kremeľ, už nie sme prekvapení. Otvorene hovoríme o aktívnych ruských agentoch v našich krajinách. A mnohí politici, vrátane mojej krajiny, sú voči tomu slepí,” povedal prezident.

Kiska tento nezáujem deklaroval aj na slovenskej odpovedi na chemické útoky v Sýrii. “Dnes sa zdá, že sa dostatočne nezaujímame. Niekedy sa zdá, že sa nestaráme vôbec. Pôsobíme bezohľadne v medzinárodných vzťahoch. Ohli sme naše vlastné hodnoty v prospech tých, ktorí zabíjajú vlastných občanov.”

Problémom strednej Európy, ale aj krajín mimo tohto regiónu je zlá politika, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie.

Vo svojom prejave na bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018 v Bratislave to uviedol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Dodal, že pred Európou stojí viacero výziev a iba spoločnými silami sa dá odolávať dnešným hrozbám v rámci bezpečnosti, ako je napríklad šírenie hoaxov, propaganda či kybernetické útoky.

Kiska sa vo svojom prejave vrátil aj k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Podľa jeho slov vyšli desaťtisíce ľudí do ulíc po celom Slovensku, pretože chcú žiť v slušnej a bezpečnej krajine.

„Spoločnými silami a jasnými pravidlami môžeme tento svet spraviť bezpečnejším a lepším miestom na život. Pred Európskou úniou stojí viacero dôležitých výziev, ale iba spoločne môžeme dosiahnuť úspech. Vidím dnes v stredoeurópskom priestore politiku, ktorá spôsobuje, že agresívne presadzovanie sebeckých záujmov a porušovanie medzinárodného práva prevládajú nad hodnotami slobody a demokracie. Slovenská republika je súčasťou Severoatlantickej aliancie (NATO) aj Európskej únie, a tieto zoskupenia sú pre nás dôležité a potrebné aj do budúcnosti. K členstvu Slovenskej republiky v týchto zoskupeniach jednoducho neexistuje žiadna alternatíva,“ uviedol Kiska.

Prezident ďalej uviedol, že problematická politika nie je záležitosťou iba Strednej Európy, ale aj zvyšku sveta, kde ako príklad uviedol situáciu v Sýrii.

„Je scestné tvrdiť, že mier a stabilita v Sýrii sa dajú dosiahnuť pomocou tých, ktorí prikázali mučenie vlastných ľudí, alebo na nich zaútočili chemickými zbraňami. To, že je politika v súčasnosti predovšetkým sledovaním vlastných záujmov stačí na to, aby nás to odradilo od správnych a rozhodných činov,“ doplnil prezident.

Zároveň dodal, že v každej krajine je potrebných viacero okolností na fungovanie princípov demokracie. Nezávislé médiá, aktívna a angažovaná občianska spoločnosť a predovšetkým silné štátne inštitúcie. Kiska pripomenul, že najmä slobodné médiá a žurnalistika sú nesmierne dôležité, pretože v dnešnom svete čelíme dezinformačným kampaniam, pred ktorými politickí činitelia zatvárajú oči.

„Slobodní novinári sú strážcami demokratického politického systému. Vražda novinára pohla nami všetkými a zaplatili sme príliš vysokú cenu. V demokratickom štáte musí fungovať sebareflexia politikov a najmä inštitúcie, ktoré majú chrániť občanov samotných,“doplnil prezident. Podľa jeho slov vyšli desaťtisíce ľudí do ulíc po celom Slovensku z jednoduchého dôvodu – pretože chcú žiť v slušnej a bezpečnej krajine.

Národné noviny pripomínajú súčasnému prezidentovi A. Kiskovi,  že  by sa mal viac pozerať do slovenského zrkadla k problémom slovenského národa a nie  vytvárať živnú pôdu  propagandy  západnej globalizácie ako je napríklad NATO. Od prezidenta by sa malo očakávať, že bude reprezentovať svoj štát na všetky svetové strany  a nie ho haniť na medzinárodnom fóre a ukláňať sa medzinárodným záujmom pred záujmom  vlastných občanov.  Kiska vo svojich prejavoch neraz nadradil obchodné záujmy nad práva ľudí, čo skôr hovorí o jeho bezcharakternosti a agresivite.

 

Foto zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/590306/kiska-vyslal-odkaz-ficovi-kritizoval-hoaxy-a-propagandu/