Klauni v nemocniciach na Slovensku rozveseľujú choré deti už štrnásť rokov

Klauni v nemocniciach na Slovensku rozveseľujú choré deti už štrnásť rokov

Už viac ako štrnásť rokov vnášajú úsmev tam, kde často na tvárach pre bolesť a boj s chorobou prirodzene chýba. Tzv. Clowndoctors nedávno trénovali „čísla“ na rozveselenie pacientov v priestoroch ministerstva zdravotníctva a zhodnotili, že tvrdá drina za úsmev na tvári detského pacienta stojí za to.

Klauni s poznávacím znamením červeného nosa pravidelne rozveseľujú najmä detských pacientov v približne štyridsiatke nemocníc po celom Slovensku. Svojím klaunským umením podporujú psychickú pohodu detí, čím prispievajú k zlepšeniu ich zdravotného stavu. Odpútajú pacientov od strachu, napätia či úzkosti spojenej s liečbou a pobytu v neznámom prostredí.

„Humor je dôležitým aspektom v živote, mám humor rada a oceňujem tieto aktivity, pretože pre pacientov majú pri liečbe veľký význam. Dieťa má prirodzene v neznámom prostredí spočiatku strach a rešpekt, preto vyčarenie úsmevu na tvári a odpútanie jeho myšlienok od faktu, že bojuje s chorobou, sú dôležitým rozmerom pri úspešnej liečbe,“ ocenila aj Andrea Kalavská, štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva.

„Ten moment, keď sa zmení atmosféra na izbe pacienta, keď dieťa spočiatku nekomunikuje, nechce jesť a tá atmosféra po našom vystúpení sa zmení, to je pre nás tá najkrajšia spätná väzba. Rodičia sú vďační za to, že ich dieťa sa po dlhom čase opäť smeje. Vtedy si hovoríme, že to má ten najväčší zmysel,“ zhodnotili po spoločnom tréningu klauni.

Klauni okrem pravidelných návštev detí v nemocniciach realizujú aj špeciálne programy zamerané na seniorov, dospelých pacientov, ale aj deti v domácej starostlivosti či deti s ťažkým a kombinovaným postihnutím.

(bre)

Foto zdroj: http://cdn.newsapi.com.au/image/v1/3ca0b6baa996ea21242c1185bb8f2f64?width=1024