Klenoty slovenskej poézie I.

Zostavil Jaroslav Rezník, Matica slovenská 2016

Na prvý pohľad poézia v súčasnej dobe „zlacnela“.  Vydať básnickú zbierku už nie je ťažko uskutočniteľným snom mladých básnikov a poetiek, ktorí vstupovali do zázračnej krajiny poézie napríklad začiatkom osemdesiatych rokov. Tej generácie, z ktorej vyšli mená ako Jozef Urban, Ivan Kolenič, Ján Litvák, Marián Milčák a ďalší… Dnes sa aj vďaka sociálnym sieťam náš tieňový literárny vesmír básnikmi len tak hemží. Čo je však dôležitejšie, počiatočné očarenie publika často prvoplánovými exhibíciami začína opadať a skutoční milovníci poézie sa vracajú k hodnotám. Ako veľmi prospešný maják im zrejme poslúži nový rad kníh, ktorý začala vydávať Matica slovenská.

Nazvať básnickú antológiu názvom Klenoty slovenskej poézie I., to chce istú dávku sebavedomia. V tomto konkrétnom prípade však oprávnenú. Ján Hollý, Samo Chalupka, Andrej Sládkovič, Janko Kráľ či Ján Botto, no a samozrejme Ľudovít Štúr. To nie sú len „maturitné otázky“, ale aj národní buditelia, básnici a navyše ľudia z mäsa a kostí. Tak ich predstavuje prvý diel ambiciózneho knižného projektu, ktorý sa rozhodol mapovať to najlepšie zo slovenskej poézie.

 Jaroslav Rezník, ako neodškriepiteľný znalec slovenskej literatúry, skutočne vybral verše, ktoré aj napriek dobovej jazykovej patine znejú príťažlivo aj dnes. Nájdeme tu aj mnohé prekvapenia. Napríklad Janko Matúška sa v básni Jahoda vyznáva: Jahôdka červená, / Milá vôňa Tvoja, / Kým ťa nedostanem, / Niet vo mne pokoja. Skrátka, táto kniha, prvá v rade ochutnávok z toho najlepšieho z našej poézie, nájde určite svojich vďačných čitateľov naprieč generáciami. Navyše je ku knihe priložený bonus v podobe CD, na ktorom básne obsiahnuté v knihe recituje svojím nezameniteľným hlasom Jozef Šimonovič. Ostáva sa už len tešiť, keď sa v ďalších dieloch stretneme s básnickými bardmi od Kraska cez Kostru, Rúfusa, Válka až po Jozefa Urbana a ďalších kvalitných básnikov.

 

Foto zdroj:http://www.adventuretrips.sk/sk/trip/den-na-salasi-tematicky
https://www.bux.sk/knihy/384196-klenoty-slovenskej-poezie-kniha-cd.html

(dam)