Kliešte už na nás opäť číhajú, pozor si treba dávať všade

Kliešte už na nás opäť číhajú, pozor si treba dávať všade

Sezóna kliešťov je tu. Začali byť aktívne už koncom marca, ich jarná aktivita vrcholí v apríli a máji. Na nebezpečné infikované kliešte by sme si mali dávať pozor predovšetkým na brehoch rieky Váh. Ohrozený je juhozápad Slovenska, Nitriansky kraj a jeho južnejšie okresy. 

„V endemických oblastiach zaznamenávame už roky najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, i keď na Slovensku je nižšia ako napríklad v Českej republike,“ hovorí doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD., vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. „V 75 až 160 prípadoch ročne ide o stredne ťažký priebeh ochorenia, ktorý si vyžaduje asi dvojtýždňovú hospitalizáciu. U nás žije približne dvadsať druhov kliešťov, riziko pre človeka predstavuje predovšetkým kliešť obyčajný. V prírode je po celý rok, no aktívny začína byť pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia.“

Kliešťová encefalitída, lymská borelióza, anaplazmóza – to sú najčastejšie nákazlivé ochorenia, ktoré prenáša infikovaný kliešť. Vyskytuje sa v listnatých i zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, ale aj v mestskej zeleni. Ohrozuje nás aj vo vyšších zemepisných polohách nad 800 metrov nad morom. Výnimkou sú vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy.

Vysoko účinnou je očkovacia látka proti kliešťovej encefalitíde, lekári ju odporúčajú lesným robotníkom, geodetom, geológom i športovcom, napríklad orientačným bežcom. Očkovanie je najlepšie absolvovať v zime alebo na jar ešte pred začiatkom kliešťovej sezóny. Ochrániť sa môžeme aj primeraným oblečením – dlhými rukávmi a nohavicami či použitím repelentných prípravkov.

Po návrate z prírody je potrebné skontrolovať si celé telo, prípadne si dopriať dvadsaťminútový teplý kúpeľ, aby sa kliešť mohol z kože uvoľniť. Prichyteného kliešťa odstraňujeme kývavým pohybom pomocou špeciálnej pinzety. Po vybratí je potrebné postihnuté miesto vydezinfikovať alkoholom. Ak sa nám nepodarilo vybrať celého kliešťa alebo je okolie ranky začervenané a opuchnuté, treba vyhľadať lekára.

(lbr)

Foto: autorka