Kliešte už na nás opäť číhajú, pozor si treba dávať všade

Sezóna kliešťov je tu. Začali byť aktívne už koncom marca, ich jarná aktivita vrcholí v apríli a máji. Na nebezpečné infikované kliešte by sme si mali dávať pozor predovšetkým na brehoch rieky Váh. Ohrozený je juhozápad Slovenska, Nitriansky kraj a jeho južnejšie okresy. 

„V endemických oblastiach zaznamenávame už roky najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, i keď na Slovensku je nižšia ako napríklad v Českej republike,“ hovorí doc. MUDr. Mária Avdičová, PhD., vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. „V 75 až 160 prípadoch ročne ide o stredne ťažký priebeh ochorenia, ktorý si vyžaduje asi dvojtýždňovú hospitalizáciu. U nás žije približne dvadsať druhov kliešťov, riziko pre človeka predstavuje predovšetkým kliešť obyčajný. V prírode je po celý rok, no aktívny začína byť pri teplotách okolo päť až desať stupňov Celzia.“

Kliešťová encefalitída, lymská borelióza, anaplazmóza – to sú najčastejšie nákazlivé ochorenia, ktoré prenáša infikovaný kliešť. Vyskytuje sa v listnatých i zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, ale aj v mestskej zeleni. Ohrozuje nás aj vo vyšších zemepisných polohách nad 800 metrov nad morom. Výnimkou sú vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy.

Vysoko účinnou je očkovacia látka proti kliešťovej encefalitíde, lekári ju odporúčajú lesným robotníkom, geodetom, geológom i športovcom, napríklad orientačným bežcom. Očkovanie je najlepšie absolvovať v zime alebo na jar ešte pred začiatkom kliešťovej sezóny. Ochrániť sa môžeme aj primeraným oblečením – dlhými rukávmi a nohavicami či použitím repelentných prípravkov.

Po návrate z prírody je potrebné skontrolovať si celé telo, prípadne si dopriať dvadsaťminútový teplý kúpeľ, aby sa kliešť mohol z kože uvoľniť. Prichyteného kliešťa odstraňujeme kývavým pohybom pomocou špeciálnej pinzety. Po vybratí je potrebné postihnuté miesto vydezinfikovať alkoholom. Ak sa nám nepodarilo vybrať celého kliešťa alebo je okolie ranky začervenané a opuchnuté, treba vyhľadať lekára.

(lbr)

Foto: autorka