Koncom augusta sa Českej republike uskutočnia vojnové hry NATO

Koncom augusta sa Českej republike uskutočnia vojnové hry NATO

Americké bombardéry prileteli do Veľkej Británie, skade sa presúvajú na medzinárodné vojenské cvičenie do Českej republiky, ktorého zámerom je demonštrovať silu NATO a jeho spojencov na odstrašenie Ruska.

Na leteckej základni britských ozbrojených síl Royal Air Force (RAF) v mestečku Fairford, pristáli 23. augusta americké bombardéry B-1 a B-52. Pred tým ako sa zúčastnia vojnových hier v Českej republike pod názvom Ample Strike 2017, by mali uskutočniť prelety aj nad územím Poľska s Slovenska.

Vojenských manévrov, ktoré sa v Česku uskutočnia od 28. augusta do 12. septembra, sa má zúčastniť 1800 vojakov z 18 štátov Severoatlantickej aliancie a jej partnerských armád.

Cieľom tohto cvičenia je zamerať odbornú prípravu v rámci integrácie leteckých a pozemných síl a posilniť interoperabilitu medzi spojencami NATO a partnerskými štátmi. Vo svojom vyhlásení to uviedlo veliteľstvo amerických ozbrojených síl v Európe (EUCOM). Podľa americkej spravodajskej televízie CNN majú manévre slúžiť ako ukážka spoločnej sily spojeneckých vojsk zameraných na Rusko.

V polovici septembra sa budú v Bielorusku konať spoločné cvičenia ruských a bieloruských ozbrojených síl “Západ 2017”.  V júli tohto roku sa veliteľ americkej armády v Európe (EUCOM) generálporučík Benjamin Hodges vyjadril, že tieto cvičenia by mohli predstavovať “trójskeho koňa” v Európe. Stály zástupca ruskej federácie pri NATO Alexander Gruško vo svojej reakcii podobné slová označil ako “propagandistické príbehy”, ktorú súvisia so zintenzívnením vojenských aktivít Aliancie na jej východnom krídle.

Spravodajský portál RT pripomenul, že v júni tohto roku nasadilo americké letectvo bombardéry s dlhým doletom B-52 na podporu spoločných cvičení spojeneckých vojsk NATO v Baltskom mori a Arktíde.

Cvičenia “Ample Strike 2017” zamerané na priamu leteckú podporu, prekonanie nepriateľských protivzdušných obranných zariadení sa uskutoční vo vojenských výcvikových priestoroch Boletice a Libavá a na leteckých základniach a letiskách v Bechyni, Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubiciach.

 

Foto zdroj:https://www.vyletnik.cz/hrady-a-zamky/praha/praha-1-centrum-stare-mesto-josefov-mala/1105-prazsky-hrad/

(tom)