Konflikt medzi Tureckom a Izraelom za pondelkové udalosti v pásme Gazy

Konflikt medzi Tureckom a Izraelom za pondelkové udalosti v pásme Gazy

Izrael povedal tureckému konzulovi, aby podľa izraelského ministerstva zahraničných vecí opustil židovský štát. 

Hovorca ministerstva povedal, že konzul bol predvolaný a bolo mu povedané, aby sa vrátil do Turecka “na konzultácie na určitý čas,” uviedla agentúra Reuters.

“Izraelskému veľvyslancovi bolo povedané, že náš vyslanec do Izraela bol povolaný späť na konzultácie a bol informovaný, že by bolo vhodné, aby sa na nejaký čas vrátil do svojej krajiny,” uviedol turecký minister zahraničných vecí.

Izraelský veľvyslanec Eitan Naeh bol v utorok predvolaný na ministerstvo zahraničných vecí v Ankare, podľa Haaretza. V pozícii pôsobil od októbra 2015.

Prichádza odveta Izraela proti Turecku, ktoré pozvalo   svojich vlastných veľvyslancov z Izraela a Spojených štátoch “na konzultácie” o násilnostiach, ktoré sa odohrali  v pondelok v Izraeli. Prezident Recep Tayyip Erdogan poukázal na zákrok izraelských síl ako  na “genocídu” a nazval Izrael “teroristickým štátom” a opätovne potvrdil záväzok svojej krajiny postaviť sa solidárne s palestínskym ľudom.

Jeho vyhlásenia vyvolali odpoveď izraelského premiéra Benjamina Netanyahua, ktorý obvinil  tureckého prezidenta, že je “medzi najväčšími podporovateľmi Hamasu … nie je pochýb o tom, že dobre rozumie terorizmu a zabíjaniu … Navrhujem, aby nekázal morálku USA “.

Erdogan potom odpovedal že Netanjahu je vodcom “apartheidu štátu, ktorý obsadil bezbranných ľudí a pozemky v rozpore s rezolúciami OSN.” 

Ankara kritizuje násilie v Gaze a pondelkové otvorenie veľvyslanectva USA v Jeruzaleme. Vyzvala na stretnutie Organizácie islamskej spolupráce, aby diskutovali o tejto situácii.

V utorok hovorca tureckej vlády Bekir Bozdág povedal parlamentu, že Turecko má USA  za rovnako zodpovedné ako Izrael za pondelkové násilie na hraniciach s Gazy.

“Krv nevinných Palestínčanov je v rukách Spojených štátov,” povedal. “Spojené štáty sú súčasťou problému, nie riešenia.”

Písali sme:

“Bláznivý pokus propagandy”: Biely dom obvinil Hamas za smrť protestujúcich v Gaze – TU!

Palestínčania stále protestujú, izraelské sily ich naďalej “masakrujú” – TU!

V rámci osláv dňa Jeruzalema; Netanjahu vyzval krajiny, aby presunuli svoje ambasády do Jeruzalema, Proti podujatiu protestovala skupina umiernených Izraelčanov a Palestínčanov – TU!