„Konflikt“ v koalícii: Smer-SD a Most-Híd majú odlišný názor na to, kto má čistiť  chodníky

„Konflikt“ v koalícii: Smer-SD a Most-Híd majú odlišný názor na to, kto má čistiť chodníky

Opozícia sa môže tešiť: konečne medzi Smerom-SD a Mostom-Híd vznikol „seriózny konflikt“: poslanci vládnych strán sa nezhodujú v tom, kto má a kto nemá čistiť chodníky v obciach a mestách.

V súčasnosti chodníky pred svojimi domami musia čistiť občania. Ale tie chodníky patria obci alebo mestu. Lenže v prípade úrazu alebo iných škôd zodpovednosť majú občania, ktorí tie chodníky nevlastnia. Vlastník – obec za to zodpovednosť nenesie. A v tom je kameň úrazu medzi poslancami Smeru-SD a Mostu-Híd. Poslanci Mostu by chceli zodpovednosť a povinnosti preniesť z občana na obec. Predstavitelia Smeru trvajú na súčasnom stave.

Zmeny chce presadiť minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) a to novelou zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Poukázal na protiústavnosť súčasného stavu. Chce hájiť záujmy občanov: „Nemôžeme im dávať povinnosť voči majetku, ktorý nie je ich. Obec nemôže zvaľovať svoje povinnosti na občanov,“ podčiarkol.

Podporuje ho aj poslanec Mostu-Híd Peter Kresák, ktorý v rozhovore pre TASR zdôraznil: „Nemôžeme ponechať objektívnu zodpovednosť za škodu, ktorá vznikne na majetku obce, na niekoho iného. To je v rozpore so všetkými právnymi princípmi.“ Podľa neho, že súčasný stav je tu ešte z čias socializmu. Tvrdí, že je to zásah do vlastníctva a „nútené práce“. Varoval, že to komplikuje život starším ľuďom žijúcim v rodinných domoch a navyše ich zdravie im bráni sa o chodníky starať, alebo za ich čistenie musia platiť.

Poslanec Smeru-SD Michal Bagačka na rokovaní hospodárskeho výboru navrhol vypustiť z novely ministra dopravy tieto zmeny. Poukázal na to, že aj ZMOS je za zachovanie súčasného stavu. Érsekovmu návrhu vyčíta to, že mení pravidlá cez iný zákon, nevyčíslil finančné náklady po prijatí zmien a nevie, aké technické dopady by to malo.

Vládni poslanci ukázali, že okrem niektorých „maličkostí“, ako napríklad, migračná kríza, štátny rozpočet, stávanie diaľnic, financovanie školstva a zdravotníctva, sú aj ďalšie závažné otázky, ako aj tá, kto má a kto nemá čistiť chodníky v obciach.

(pal)

Foto: (pal)