Kontaminované vajcia zasa na Slovensku

Kontaminované vajcia zasa na Slovensku

Naši veterinári pri bežnej kontrole zameranej na slepačie vajcia, znova objavili fipronilové – tentoraz z Poľska. Dvojnásobne vyššie množstvo insekticídu našli v prevádzke Ján Pankuch – Agropank z Kračúnoviec. Na Slovensko ich doviezla poľská firma Ferma Drobiu Wieslaw Basta. Veterinári ich okamžite nariadili stiahnuť z trhu.

Vajcia sú hmotnostnej triedy M a dátum minimálnej trvanlivosti je do 9. decembra. Ich konzumácia by dospelým nemala spôsobiť zdravotné problémy, deťom by však poškodiť mohli – vo väčšom množstve vyvolávajú nevoľnosť a vracanie, v horšom prípade poškodenia pečene, obličiek či štítnej žľazy.

Slovenskí hydinári už pri prvých škandáloch s kontaminovanými vajcami apelovali na spotrebiteľa, aby sa díval na kvalitu a nie na cenu. Odporúčajú konzumáciu domácich vajec, u nás zatiaľ žiaden problém s ich kontamináciou nebol. Len, žiaľ, momentálne je slovenských vajec na trhu nedostatok, takže gazdinky, ak chcú na Vianoce napiecť, siahajú po dovezených, ktoré neraz prešli celou Európou… ale ako vidíme, už ani u poľských susedov nie je bezpečne.

Foto zdroj: http://blog.innotas.com/process-or-solution-a-modern-day-chicken-or-egg-dilemma-2

(iri)