Konvoje NATO na Slovensku

Konvoje NATO na Slovensku

Cez Slovensko sa od  5. až do 11. júna presúvajú  zahraniční vojaci. Má ísť až o 18 takýchto cestných presunov, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

Vojaci maťjú namierené na medzinárodné cvičenia, niektorí sa budú vracať z výcvikov do domovských krajín, presúvať budú i materiál z operácií medzinárodného krízového manažmentu. “Z bezpečnostných dôvodov nie je v súčasnosti možné zverejniť ďalšie informácie,” dodala Capáková. Je jasné, že naše územie sa tak dostáva do záujmovej sféry potenciálnych teroristickch útokov, hoci je málo pravdepodobné, že teroristi by zaútočili priamo na ozbrojenú armádu…

 Tisíce príslušníkov síl NATO a partnerských štátov sa zapojili do pozemných a námorných cvičení, ktoré sa konajú v strednej a východnej Európe. Cieľom dvoch súbežných akcií je demonštrovať schopnosti spolupráce a rýchlej odozvy v období, keď sa tento región cíti byť ohrozovaný Ruskom, napísala agentúra AP.

Približne 4000 vojakov z USA a 13 európskych štátov sa zúčastňuje na každoročnom námornom cvičení Baltské operácie (BALTOPS), ktoré otvorili v poľskom prístave Štetín. Prebiehajúci 45. ročník, ktorý potrvá do 16. júna, zahŕňa námorné, vzdušné i pozemné sily. Nasadených bude približne 50 lodí a ponoriek, ako aj 50 lietadiel.

Foto zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/vojaci-americkeho-konvoje-dnes-vjedou-do-ceska_355089.html

(iri)