Kórea, OSN i Singapur vyjadrili ľútosť nad zrušením summitu USA-KĽDR

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyjadril vo štvrtok poľutovanie nad zrušením summitu amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. S odvolaním sa na vyhlásenie jeho kancelárie o tom informovala agentúra Jonhap. 

Mun Če-in sa takto vyjadril na mimoriadnom stretnutí bezpečnostných expertov, ktoré vo svojej kancelárii zvolal v noci na piatok miestneho času krátko po Trumpovom oznámení o zrušení summitu. 

„Som veľmi zmätený a je veľmi poľutovaniahodné, že summit Severnej Kórey a USA sa nebude konať 12. júna, ako bolo naplánované,“ povedal na stretnutí juhokórejský prezident. Trumpa a Kim Čong-una zároveň vyzval, aby sa usilovali o priame rozhovory a pokračovali v denuklearizácii Kórejského polostrova. 

Hlboké znepokojenie nad zrušením schôdzky vyjadril medzičasom aj generálny tajomník OSN António Guterres. V príspevku na Twitteri obe strany tiež vyzval, aby „pokračovali v dialógu“ smerujúcemu „k overiteľnej denuklearizácii Kórejského polostrova“

Poľutovanie nad zrušením summitu vyjadrila podľa agentúra DPA už aj vláda Singapuru, ktorý mal byť dejiskom schôdzky Trumpa s Kimom. Vo vyhlásení hovorcu tamojšieho ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že Singapur ľutuje, že „summit sa už 12. júna 2018 neuskutoční“. Ďalej sa v ňom píše, že táto krajina dúfa, že „úsilie a dialóg s cieľom o dosiahnutie trvalého mieru a stability na Kórejskom polostrove budú pokračovať“.

Písali sme:

TRUMP ZRUŠIL SUMMIT S KIM ČONG-UNOM – TU!

 

Foto zdroj:http://dar24.com/trump-uso-kwa-uso-na-kim-jong-un/