Krajiny V4 Európskej komisii: Sme jednotní

Krajiny V4 Európskej komisii: Sme jednotní

Európska komisia (EK) nemá právo potrestať členské štáty Európskej únie za odmietnutie prijať utečencov v rámci povinného systému EÚ na premiestňovanie utečencov. Po stretnutí Vyšehradskej skupiny (V4) vo Varšave to uviedol poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak.

Pripomíname, že v máji tohto roku komisár Európskej únie pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopoulos uviedol, že Komisia by mohla voči Maďarsku a Poľsku , Česku a Slovensku začať konanie vo veci porušenia predpisov, ak krajiny V4 nebudú súhlasiť s prijatím kvót na migrantov. Poľská premiérka Beata Szydlová v reakcii uviedla, že Poľsko nemôže prijať utečencov. Dodala, že medzi členskými štátmi Únie neexistuje dohoda o povinných kvótach migrantov, ktorú by museli prijať.

“Máme pochopenie, že Európska komisia sa nám vyhráža, ale my sme jednotní, a myslíme si, že EK nemá na to právo. Domnievame sa, že tvrdenia ohľadne potrestania Vyšehradskej skupiny sú neoprávnené. Politika bezpečnosti je súčasťou našej národnej politiky,” vysvetlil Blaszczak 12. júna.

Podľa poľského ministra, systém premiestňovania nefunguje, pretože členské štáty sú povinné prijať 160 000 utečencov, avšak iba 20 000 z nich bolo od mája 2016 presídlených. Z toho dôvodu Blaszczak nalieha na Európsku úniu, aby prehodnotila svoju migračnú  politiku a vyzval ju, aby skôr pomohla zraniteľným ľuďom mimo bloku namiesto ich premiestnenia do krajín Únie.

“Predložili sme spoločné vyhlásenie Vyšehradskej skupiny. Domnievame sa, že otázka premiestnenia by mala byť predmetom diskusie. Rozhodnutie o nej by mala urobiť Európska rada na najvyššej úrovni, a nie Rada Európskej únie (ministerská úroveň),” zdôraznil poľský politik.

V septembri roku 2015 Európska komisa schválila premiestnenie 160 000 migrantov z Grécka a Talianska do iných členských štátov EÚ podľa systému kvót založeného na počte obyvateľov a HDP. Krajiny Vyšehradskej skupiny tento návrh eurokratov odmietajú prijať. Slovensko ohľadne presídľovacej schémy podalo 3. decembra 2015 na Radu EÚ žalobu na Súdny dvor EÚ v Luxemburgu. Bratislava žiada, aby Súdny dvor vyhlásil rozhodnutie Rady o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. K žalobe sa 4. decembra 2015 pridalo aj Maďarsko.

Európska komisia krajiny V4 varovala, že ak odmietnu dodržiavať systém kvót EÚ pre žiadateľov o azyl, uplatní voči nim sankcie. Národné noviny o týchto hrozbách písali tu  https://narodnenoviny.sk/eurokrati-sa-idu-vyhrazat-v4/

Foto zdroj:https://svet.sme.sk/c/20494785/premieri-v4-rokovali-o-brexite-a-migracii.html

(tom)