Krehká krása orchideí v košickej botanickej záhrade

Krehká krása orchideí v košickej botanickej záhrade

Do 11. marca si môžu návštevníci v expozičných skleníkoch botanickej záhrady v Košiciach pozrieť krehkú krásu orchideí. Ôsmy ročník výstavy Orchidey – skvosty v ríši rastlín ponúka od piatku 23. februára široké spektrum rodov tejto nádhernej rastliny.

Ako vysvetľuje vedúci oddelenia Tropickej a subtropickej flóry Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Peter Fridman, vstavačovité, alebo neformálne orchidey, sú mladá a nestabilná čeľaď a jej druhy sa ľahko krížia nielen v rámci rodu, ale aj v rámci celej čeľade. Vďaka tomu vzniká nové potomstvo s kvetmi rôznych farieb a tvarov. Čeľaď obsahuje vyše dvadsaťpäťtisíc botanických druhov, ďalšie ešte čakajú v pralesoch strednej a južnej Ameriky či Ázie na svoje objavenie. Vyšľachtených je viac ako sto tisíc kultivarov registrovaných v Kráľovskej spoločnosti pestovateľov orchideí.

Podľa legendy mayského kmeňa Totonakov z Mexika v dávnej minulosti žili bohovia spolu s ľuďmi na Zemi. Jedna z bohýň si ľudí mimoriadne obľúbila, najmä jedného mladého bojovníka. Rada bohov však rozhodla, že sa s ním nesmie stýkať. Bohyni to zlomilo srdce a tak využila svoju nadprirodzenú moc a premenila sa na orchideu a dodávala tým Totonakom silu a dobrodenie. Týmto konkrétnym kvetom bola vanilka (Vanilla planifolia).

Existuje veľa legiend o pôvode orchideí. V gréckom mýte sa hovorí, že kvetina sa objavila v stopách bohyne lásky Afrodity. Maori zasa veria, že orchidey sú fragmenty dúhy padajúce na stromy a na zem. V Číne, kde sa orchidea pestuje už 2500 rokov, ju vždy vnímali ako symbol plodnosti a nosila sa ako talizman.

(iri)

Foto zdroj: http://novenytar.krp.hu/novenytar/orchidea/7