Kritik islamu a politik za antiimigračnú stranu AfD konvertoval na moslimskú vieru

Kritik islamu a politik za antiimigračnú stranu AfD konvertoval na moslimskú vieru

Strana Alternatívy pre Nemecko (AfD), ktorá v septembrových voľbách skončila ako tretí najpopulárnejší politický subjekt, zažila studenú sprchu. Člen jej vedenia totiž oznámil, že konvertoval na islam. AfD je pri tom známa svojimi protimoslimskými vyhláseniami.

Arthur Wagner len mesiac pred parlamentnými voľbami vyhlásil, že Angela Merkelová sa otvorením hraníc migrantom, ktorí pochádzajú predovšetkým z moslimských štátov, dopustila obrovskej chyby. Varoval, tiež že jej politikou otvorených dverí sa Nemecko premení na inú krajinu.

Wagner teraz tvrdí, že rozhodnutie prijal sám. Odmieta však vysvetliť, čo ho viedlo k tomu, že sa stal moslimom. V rozhovore pre nemecký denník Der Tagesspiegel len stroho vyhlásil, že ide o súkromnú záležitosť.

Nemecký bulvárny denník Bild sa domnieva, že práve interakcia s moslimskými utečencami ho zrejme podnietila zmeniť svoju vieru, alebo druhou možnosťou je, že chcel udržať s nimi užšie kontakty.

Jeho materská strana v reakcii uviedla, že Wagnerovo rozhodnutie rešpektuje s tým, že otázka viery je súkromná záležitosť, čím len zopakovala jeho vyjadrenie. Hovorca AfD – Daniel Friese pre Berliner Zeitung uviedol, že Alternatíva pre Nemecko rešpektuje náboženskú slobodu. Dodal tiež, že táto antiimigračná strana zastupuje v Nemecku záujmy nielen kresťanov, ale aj moslimov a homosexuálov.

Pripomíname, že popularita AfD v nemeckej verejnosti narástla v čase vrcholiacej utečeneckej krízy v roku 2015. Vo svojom volebnom programe uvádzala, že ortodoxná forma islamu nerešpektuje kultúrny kontext a nemecké zákony.

Korporátne médiá a viacerí politici označujú AfD ako krajnú pravicu a obviňujú ju z xenofóbie. Otázkou je, či v tomto svetle nejde iba o marketingový ťah…

Foto zdroj:http://www.spiegel.de/politik/deutschland/brandenburg-afd-poltiker-arthur-wagner-konvertiert-zum-islam-a-1189430.html

(tom)