Krv nie je voda. Darujte! Možno zachránite život

Krv nie je voda. Darujte! Možno zachránite život

Naše nemocnice každý rok bojujú s čoraz väčším nedostatkom krvi. Okrem náborových akcií ako napríklad Valentínska kvapka krvi či po naliehavých výzvach v médiách, ľudia občas idú darovať krv priamo pre záchranu konkrétneho človeka, ak im zašle niekto prosbu hoci aj cez sociálne siete. Pacientom pred plánovanou operáciou v nemocniciach už dlhšie odporúčajú, aby si našli svojho darcu…

K darcom krvi sa nespráva dnes slušne ani štát, ktorý to kedysi maskoval aspoň nejakými drobnými benefitmi. Za ropu si účtuje spotrebnú daň, krv je asi “menej spotrebná”! Boli časy, keď si darcov krvi aj spoločnosť na Slovensku vážila o čosi viac. V Českej republike zostalo všetko po starom, zato u nás sa v novom zákonníku práce z povinného jedného dňa voľna zmenila táto povinnosť pre zamestnávateľa na vágnu formuláciu – doba nevyhnutná na regeneráciu organizmu. Je to nepresné, a najmä pre zamestnávateľa nezáväzné.

Napríklad v horách, keď je všade plno návštevníkov, na jeden úraz treba neraz krv aj od dvadsiatky darcov. Darovať krv pritom nie je len humánny počin pre iného človeka, je to prospešné aj pre darcu samotného. Ako zdôrazňuje prednosta Ústavu hematológie a transfúziológie Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku MUDr. Juraj Mitura, v ten deň, keď darujete krv, ste zaručene úplne zdravý. Urobia vám totiž také dôkladné testy, že ak nevyhovujete nárokom na darcovstvo, zrejme sa budete musieť začať liečiť z niektorej choroby, ktorých máme u nás v našom blahobytnom “Zdravostane” ozaj neúrekom.

Darcovstvo, to sú podľa hematológa malé dvierka, cez ktorá sa treba skloniť, siahnuť na kľučku a otvoriť vlastné srdce inému človeku.

Krv nie je podľa hematológov kvapalina, ale tkanivo – orgán v tekutom stave. Človek, ktorý daruje krv, urobí vraj čosi podobné, ako keby daroval obličku. Podstatným rozdielom je fakt, že krv má, na rozdiel od obličky a iných orgánov, obnovovaciu schopnosť.

Foto autor

                                                                                                                                                 (iri)