Krym žiada medzinárodné spoločenstvo vyšetrovať zločiny neonacistov

Krym žiada medzinárodné spoločenstvo vyšetrovať zločiny neonacistov

Predseda Verejnej komory Krymskej republiky vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby ním boli označené ukrajinské nacionalistické strany a neonacistické skupiny s následným vytvorením špeciálneho medzinárodného orgánu, ktorý by vyšetroval ich kriminálne aktivity.

“Extrémisti, alebo ako samy seba nazývajú – integrálny ukrajinský nacionalizmus, zašiel príliš ďaleko a zmenili sa na nacistické hnutie. V rámci modernej Ukrajiny sme v súčasnosti svedkami jeho manifestácie. Príkladom je založenie dobrovoľných vojenských jednotiek a rôznych politických štruktúrach, akým je napríklad Pravý sektor, Strana slobody a Radikálna strana,” uviedol Grigorij Ioffe pre agentúru RIA Novosti.

Aktivista poznamenal, že medzinárodné spoločenstvo musí oficiálne uznať ukrajinské neonacistické skupiny a strany ako také.

“Norimberský proces skončil a v blízkej budúcnosti sa neuskutočnia podobné procesy. To je dôvod, prečo právnici musia začať premýšľať o podniknutí nejakých právnych krokov, ktoré by vyústili do ustanovenia špeciálneho orgánu, ktorého pôsobnosť bude zastrešovať národy a národné štáty,” vysvetlil šéf komory.

Predseda krymského parlamentu Vladimír Konstantinov už pred tým navrhol zorganizovať medzinárodnú konferenciu, ktorá by upriamila pozornosť verejnosti na zločiny proti ľudskosti, ktorých sa dopustili počas dejín ukrajinskí nacionalisti. Pri tejto príležitosti povedal, že masové zabíjanie Židov, Poliakov a ďalších civilistov v časoch druhej svetovej vojny a rovnako aj súčasná vojna na ukrajinskom Donbase spolu s blokádou Krymu, boli dôsledkami rovnakej “kriminálnej ideológie”.

Pripomíname, že ruský najvyšší súd koncom roka 2014 označil niekoľko ukrajinských nacionalistických skupín ako extrémistov a zakázal im pôsobnosť v Ruskej federácii. Niektoré z týchto skupín čelia v Rusku obvineniam z toho, že v Čečenskej vojne bojovali proti ruskej armáde. V tejto súvislosti vidieť, že cieľom týchto skupín a ich donorov je predovšetkým nejakým spôsobom destabilizovať situáciu tam, kde je to potrebné.

Foto zdroj: https://facepunch.com/showthread.php?t=1475547

(tom)