Kto je naším prezidentom? Andrej Kiska alebo Martin Bútora?

Vo štvrtok 26. apríla 2018 sa konalo stretnutie občanov proti štátnemu prevratu  pred prezidentským palácom  v Bratislave.

O tejto udalosti  mainstream a ani verejnoprávne média  nenapísal čiarku a všetky televízie či rozhlas sa hrali na nevidiacich a nepočujúcich.

Jedine kto napísal informácie o prebiehajúcom verejnom zhromaždení boli alternatívne média (Hlavné správy, Parlamentné listy) a NÁRODNE NOVINY v článku „Verejné vyhlásenie občanov pred prezidentským palácom“  TU!

Na verejnom zhromaždení sa opýtal moderátor  a jeden z organizátorov „Iniciatívy Naše Slovensko“  Rastislav Blaško, aký ma odkaz občan Roman Ruhig pre súčasného prezidenta Andreja Kisku?

Pozrite si odkaz TU!

Pozrime sa spoločne, kto je našim prezidentom ?

Prezidentské voľby a ich financovanie cez firmu prezidenta KTAG a.s.

Po tom, čo si firma bratov Kiskovcov uplatnila nadmerný odpočet DPH, daňový úrad vykonal štandardnú kontrolu. Zistil že odpočet bol neoprávnený. Z nákladov na Kiskovu prezidentskú kampaň sa pokúsili uplatniť neoprávnené vrátenie DPH vo výške 146 307,82 EUR. Daňový úrad sa nestotožnil s postupmi účtovania v spoločnosti KTAG a s odpočtom DPH nesúhlasil. Na základe toho KTAG okamžite uhradila DPH vo výške 9 227 EUR, ako aj penále vo výške 15 543 EUR. Po ukončení roku prebehla kontrola na daň z príjmu, kde na základe tých istých faktúr spoločnosť KTAG doplatila daň z príjmu vo výške 27 114 EUR a penále 2 711 EUR.

Po zistení neoprávneného odpočtu DPH vykonal Daňový úrad aj kontrolu na daň z príjmu. Po kontrole obvinil firmu KTAG, ktorú Andrej Kiska  spoluvlastní so svojím bratom, z krátenia dane z príjmu vo výške 27-tisíc EUR, pretože minula časť peňazí na prezidentskú kampaň jej spolumajiteľa a účtovala ich, ako by ich použila na svoje podnikanie. Celkovo šlo o rozdiel v daňovom základe 136 000 EUR. Firma si chybu priznala a daň bezodkladne doplatila. Firma si dala do nákladov napríklad výdavky za tlač letákov, lepenie plagátov, za poradenské a marketingové služby a iné.

Andrej Kiska odmietol úmysel a uviedol že konal v dobrej viere, „Je absolútne bežné a aj ja ako podnikateľ som sa s tým stretol, že daňový úrad nesúhlasí s nákladovými položkami, ktoré firma uvádza“.

V súvislosti s KTAG sa v médiách objavili otázky či Andrej Kiska priznal nepeňažný príjem z propagácie svojej osoby do svojho daňového priznania. V opačnom prípade by krátil daň aj prezident a nielen jeho firma. Dodnes ani Finančná správa ani orgány činne v trestnom konaní nezaujali jasné stanovisko.

Podľa medzinárodnej organizácie Amnesty International mal Kiska namiesto výhovoriek typu „iný právny názor“ prijať morálnu zodpovednosť.

Mediálny tlak na Kisku sa s ďalšími odhalenými dokumentmi vystupňoval po tom, čo médiá dostali detaily nákladov, ktorými si Kiskova firma znižovala daňový základ počas Kiskovej prezidentskej kampane. Kiska nepopiera ich pravdivosť, ale skutočnú príčinu kauzy vidí v úniku informácií, ktoré „neboli a nie sú určené pre verejnosť“.

Okolo Andreja Kisku je tých prešľapov viacej o ktorých vás budeme informovať v ďalších dňoch.