Kto je nový šéf nemeckého Bundestagu?

Kto je nový šéf nemeckého Bundestagu?

Na ustanovujúcej schôdzi sa 24. októbra zišiel novozvolený nemecký parlament. Po septembrových parlamentných voľbách do lavíc Bundestagu zasadlo 709 poslancov zo šiestich politických zoskupení, vrátane euroskeptickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Hlavným bodom programu zasadnutia bolo zvolenie predsedu Spolkového snemu a jeho podpredsedov. Nemeckí poslanci zvolili do čela Bundestagu doterajšieho nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho (CDU). Svojim hlasmi ho podporilo 501 poslancov, zdržalo sa ich 30 a 174 členov parlamentu hlasovalo proti tomu, aby sa sedemdesiatpäťročný kresťansko-demokratický politik stal hlavou Bundestagu.

Spravodajský portál Sputnik pri tejto príležitosti zhrnul päť dôležitých bodov, v ktorých sa venoval charakteristike služobne najstaršieho poslanca nemeckého parlamentu.

V prvom bode bol zmienený fakt, že Wolfgang Schäuble pôsobí v politike viac ako štyri desaťročia. Svoju politickú kariéru začal ako poslanec Bundestagu. Po volebnej prehre nemeckého kancelára Helmuta Kohla v roku 1998 pôsobil dva roky ako predseda Kresťansko-demokratickej únie (CDU). Neskôr zastával funkciu ministra vnútra a donedávna bol ministrom financií.

Wolfgang Schäuble sa stal prvým ministrom financií, ktorému sa od roku 1969 podarilo vyrovnať nemecký rozpočet. Vďaka nemu má v súčasnosti nemecké hospodárstvo rekordný obchodný prebytok.

Politik však opakovane čelil silnej kritike v mnohých štátoch Európskej únie a predovšetkým Grécka. Jeho odporcovia mu vyčítajú najmä spôsob, akým riešil dlhovú krízu v eurozóne a tiež jeho politiku úsporných opatrení.

Nový šéf Bundestagu je taktiež aktívnym podporovateľom hlbšej európskej integrácie pod vedením Nemecka. Jeho hlavným mottom je: “My Nemci by sme mali naďalej robiť všetko, čo je v našich silách a pokiaľ sa to dá, aby sme udržali Európu pohromade.”

Schäuble je tiež prívržencom globalizácie a svoje sympatie prejavuje aj k transatlantickému spojenectvu so Spojenými štátmi. Bol jedným z významných hlasov, ktoré sa zasadzovali o Transatlantickú obchodnú a investičnú dohody (TTIP), ktorá však nakoniec s Washingtonom podpísaná nebola.

Nový predseda Spolkového snemu je tiež považovaný za dlhoročnú sivú eminenciu nemeckej politiky so silným vplyvom.

Pochybnosti o súčasnom smerovaní Európskej únie sú zrejme jedným z dôvodov prečo Nemecko – ako motor eurobloku, dosadilo na tak dôležitý post prívrženca hlbšej integrácie. Radosť z toho budú mať určite aj naši traja najvyšší ústavní činitelia …

Foto zdroj: http://www.rheinpfalz.de/nachrichten/politik/artikel/auch-ohne-afd-stimmen-schaeuble-neuer-bundestagspraesident/

(tom)