Kurz a Orbán rokovali o migrantoch a ochrane vonkajších hraníc EÚ

Kurz a Orbán rokovali o migrantoch a ochrane vonkajších hraníc EÚ

Téma migrácia, utečenecké kvóty a budúca podoba Európskej únie rezonovala na spoločnom stretnutí maďarského a rakúskeho premiéra, ktoré sa konalo vo Viedni.

Viktor Orbán pri tejto príležitosti vyhlásil, že práve migrácia predstavuje pre budúcu Európu najväčšiu hrozbu. Pripomenul, že zachovanie schengenského priestoru si bude vyžadovať dôkladné zabezpečenie vonkajších hraníc Európskej únie.

„Ja podporujem tú najradikálnejšiu podobu ochrany vonkajších hraníc spôsobom, ako to urobilo Maďarsko výstavbou plotu,“ vysvetlil maďarský premiér. Dodal, že práve týmto krokom jeho krajina prispela k vonkajšej ochrane hraníc EÚ. Poznamenal, že vďaka jeho politike sa Maďarsku nenachádzajú žiadny nelegálni migranti.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že z dôvodu zaistenia bezpečnosti v Európe, je potrebné ilegálnu migráciu zastaviť.

„Som rád, že v posledných rokoch došlo k zmene myslenia v mnohých európskych krajinách,“ povedal Kurz.

Ministerský predseda našich južných susedov vyzval taktiež na ochranu kresťanskej kultúry a zachovanie európskej identity.

„Keď hovorím, že budúcnosť musí byť chránená, tak mám na mysli to, že máme kultúru, kresťanskú kultúru … Máme tiež spôsob života a my chceme ochrániť tento spôsob života,“ povedal Orbán.

Obaja lídri vyzvali na silnejšiu ochranu vonkajších hraníc eurobloku.

Kurz a Orbán spoločne odmietli špekulácie o tom, že by sa Rakúsko malo pripojiť k Vyšehradskej štvorke. Rakúsky kancelár v tejto súvislosti vyjadril zámer, aby jeho krajina plnila úlohu mostu, ktorý spája štáty Západu so zoskupením V4.

Foto zdroj: http://yournewswire.com/german-government-anti-eu-austria-hungary/

(tom)