Kurz chce menej peňazí z európskeho rozpočtu pre čistých príjemcov

Kurz chce menej peňazí z európskeho rozpočtu pre čistých príjemcov

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že štáty Európskej únie, ktoré sú čistými príjemcami z európskeho rozpočtu, by v budúcnosti mali dostávať menej peňazí.

Šéf rakúskej vlády chce podľa vlastných slov pri rokovaniach o rozpočtovom rámci pre roky 2021 až 2027 silne zastupovať záujmy tých štátov, ktoré sú čistými platcami do spoločného rozpočtu. Ako uviedol v rozhovore pre rakúsky denník Der Standard, v tejto otázke by chcel spolupracovať s Francúzskom a Holandskom.

Kurz sa v tejto súvislosti priznal, že ohľadne rozpočtu sa jeho krajina nezhoduje so štátmi Vyšehradskej štvorky. Toto presvedčenie nadobudol počas minulotýždňového stretnutia s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Pripomenul však, že napriek rozdielnym pohľadom na rozpočtovú otázku, sa Viedeň zhoduje s Prahou, Bratislavou, Varšavou a Budapešťou v iných záležitostiach. Na ilustráciu uviedol riešenie migračnej politiky a záujem posilniť ochranu vonkajších hraníc Európskej únie.

Spoločný rozpočet eurobloku bude jednou z kľúčových tém nadchádzajúceho predsedníctva Rakúska v Európskej únii. Naši juhozápadní susedia preberú predsedníctvo v Rade EÚ od Bulharska v júli tohto roku.

Najviac peňazí po odčítaní vlastných príspevkov z európskeho rozpočtu získalo v roku 2016 Poľsko (7,1 miliardy eur). Medzi čistými príjemcami sa za Varšavou umiestnilo, Rumunsko, Maďarsko a Česko. Slovensko dostalo z európskeho rozpočtu o približne 3 miliardy viac ako bol jeho príspevok.

Sebastian Kurz nechce, aby po odchode Spojeného kráľovstva z Únie, boli iné štáty vrátane Rakúska neboli po finančnej stránke viacej zaťažované.

Pripomíname, že ministri financií Vyšehradskej štvorky sa spoločne so zástupcami Bulharska, Chorvátska, Rumunska a Slovinska stretli minulý týždeň s eurokomisárom pre rozpočet Günterom Oettingerom. Na stretnutí odsúhlasili zvýšenie príspevkov členských krajín do rozpočtu eurobloku, aby tak vykryli medzeru spôsobenú odchodom Veľkej Británie z EÚ.

Foto zdroj:  https://edition.cnn.com/2017/10/13/europe/sebastian-kurz-austrian-election/index.html

(tom)