Kusturica: Srbsko sa s Ruskom od Západu odlišuje uprednostnením spoločného dobra pred presadzovaním individualizmu

Kusturica: Srbsko sa s Ruskom od Západu odlišuje uprednostnením spoločného dobra pred presadzovaním individualizmu

Držiteľ viacerých významných medzinárodných ocenení – srbský filmový režisér Emir Kusturica vyhlásil, že ruského prezidenta Vladimíra Putina považuje za zodpovedného z toho, že Rusi sú opäť hrdí na svoju kultúru a históriu. V rozhovore pre spravodajský kanál RT sa vyjadril, prečo si ruského lídra váži.

Kusturica vyzdvihol Putina za jeho snahu o obnovu Ruska tým, že z krajiny vybudoval silnú veľmoc, podnietil občanov štátu k úcte k ich dedičstvu, ktorá sa zdala, že v divokých 90tych rokov vyprchala.

Režisér priznal, že sa často dostáva pod paľbu kritiky za to, že neskrýva svoj pozitívny postoj voči  ruskému prezidentovi. Dokonca aj vtip o Putinovi môže podľa jeho slov v súčasnoti spôsobiť rozruch. Ako príklad uviedol svoj výrok, keď povedal, že je ochotný dať si na svoj balkón Putinove rakety.

“Dnešný svet je taký smrteľne vážny, že už nemôžete ani v tomto smere vtipkovať,” priznal držiteľ ocenenia Berlínskeho a Benátskeho filmového festivalu.

V rozhovore pre RT Kusturica poukázal na hlbokú kultúrnu a sociálnu náklonnosť medzi Srbskom a Ruskom. Poukázal pri tom na fakt, že cár Mikuláš II. vstúpil do prvej svetovej vojny kvôli Srbsku. Pripomenul aj to, ako jeho domovinu Rusko v súčasnosti vníma. Rovnako sa vyjadril o vzájomnej kultúrnej dôležitosti oboch štátov, a hlboko zakorenených ortodoxných hodnotách.

V súvislosti so Západom a jeho ekonomickým pokrokom vyslovil domnienku, že jeho dosiahnutie možno spočíva v nasledovaní presne opačného súboru hodnôt. Ako dodal, Západ vníma ako spoločnosť, kde je “človek človeku vlkom”. To čo odlišuje Srbsko aj Rusko od Západu, je podľa jeho názoru predovšetkým uprednostnenie spoločného dobra pred presadzovaním individuálnych a sebeckých potrieb.

“Srbsko a Rusko … idú viac do kolektívneho podvedomia, pokiaľ ide o kvalitu života a spôsobu, akým nazeráme na históriu a budúcnosť,” vysvetlil srbský režisér.

Kusturica obdržal v roku 2016 od ruského prezidenta Rád ruského priateľstva za podporu a posilňovania spolupráce a priateľstva medzi Ruskom a Srbskom, ako aj za popularizáciu ruského jazyka a kultúry v zahraničí.

Foto zdroj: http://mojdoboj.info/infograda/clanak/25768/kusturica-nisam-zbog-dodika-ostao-bez-zlatnog-lava

(tom)