Kyjev musí zaplatiť svoj dlh za dodávky ruského plynu. Slovensko plyn na Ukrajinu stoplo

Kyjev musí zaplatiť svoj dlh za dodávky ruského plynu. Slovensko plyn na Ukrajinu stoplo

Štokholmský arbitrážny súd potvrdil platnosť najdôležitejších bodov dodávateľskej zmluvy medzi ruskou štátnou plynárenskou spoločnosťou Gazprom a ukrajinským Naftogazom. Vyhlásil to podpredseda predstavenstva ruského plynárenského gigantu s tým, že Kyjev bude musieť zaplatiť za dodávky plynu napriek tvrdeniam, že súd vyhral.

„Hlavné ustanovenia zmluvy boli uznané za platné,“ uviedol na margo rozhodnutia arbitrážneho súdu Alexander Medvedev pre televíznu stanicu Rossija 24. Tvrdenie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, že Naftogaz vyhral tento prípad, je podľa jeho slov „prinajmenšom zvláštny a dáva dôvod polemizovať, či bol správne o výsledkoch tejto arbitráže informovaný“.

Ukrajinský štátny energetický podnik Naftogaz totiž 22. decembra oznámil, že arbitrážne konanie s ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom vyhral, čo v konečnom dôsledku celkovo ušetrí Naftogazu viac ako 75 miliárd dolárov. Gazprom však vo svojej reakcii uviedol, že súd naopak vyhovel väčšine jeho požiadaviek a nariadil Naftogazu uhradiť za plyn nedoplatok vo výške dve miliardy dolárov.

Rozhodnutie švédskeho rozhodcovského orgánu o trojročnom spore medzi Gazpromom a Naftogazom obidve strany akceptovali. Napriek tomu obe energetické spoločnosti majú na rozhodnutie protichodný názor a obaja tvrdia, že tento prípad vyhrali.

Ukrajina tvrdí, že švédsky rozhodcovský orgán zrušil ustanovenie „odoberať alebo platiť“. Medvedev tvrdí, že uvedené vyhlásenie je nesprávne. „Odoberať alebo platiť” znamená, že klient musí zaplatiť za dohodnutý objem plynu aj v tom prípade, ak ho nespotrebuje.

V tejto súvislosti pripomíname, že slovenský súd aplikoval rozhodnutie štokholmského arbitrážneho orgánu a 22. decembra zastavil dodávky zemného plynu na Ukrajinu. Talianska spoločnosť Ugas sa na arbitrážny súd obrátila s požiadavkou, aby Kyjev zaplatil za svoj dlh z roku 2007, ktorého výška je v súčasnosti 21 miliónov dolárov.

Foto zdroj: https://themoscowtimes.com/articles/ukraine-to-buy-gas-from-europe-not-russian-gas-giant-gazprom-50910

(tom)