Kyjev si vymenil väzňov s Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou

Kyjev si vymenil väzňov s Doneckou a Luhanskou ľudovou republikou

Na ukrajinskom Donbase došlo k dosiaľ najväčšej výmene väzňov medzi Kyjevom a samozvanými ľudovými republikami Luhansk a Doneck, ktoré sa nachádzajú na východe štátu.

Ukrajinské orgány mali na základe vzájomnej dohody odovzdať Doneckej a Luhanskej republike viac ako 306 väzňov. Orgány oboch ľudových republík zase na výmenu odovzdali 74 väzňov.

Zástupkyňa ukrajinského prezidenta Porošenka v ukrajinskom parlamente – Irina Lutsenková potvrdila, že výmena väzňov bola úspešne zavŕšená. „Dobré správy, o ktorých už môžeme hovoriť. Výmena skončila. Ukrajinská strana dostala 74 rukojemníkov, ktorí boli držaní v zajatí v okupovanej časti Donbasu. Vracajú sa domov,“ napísala na sociálnej sieti Facebook.

Predstaviteľka Luhanskej ľudovej republiky Olga Kobtseva povedala, že odovzdali 75 ľudí. Ombudsmanka Doneckej ľudovej republiky Darya Morozová uviedla, že výmena väzňov bola dokončená na 80 percent, nakoľko nie všetky osoby dohodnuté s Kyjevom bol odovzdané. Podľa jej vyjadrenia bolo 73 zajatcov vrátených na ukrajinskú stranu, zatiaľ čo jeden sa rozhodol zostať v separatistickom Doneckom regióne.

Obe strany konfliktu pracovali na výmene takmer pol druha roka. Vzájomná spory síce ohrozovali konečnú dohodu, no nakoniec sa ju podarilo úspešne zavŕšiť. Naposledy k podobnej výmene väzňov došlo pred 15 mesiacmi. Na základe minských dohôd o urovnaní konfliktu sa obe strany zaviazali uskutočniť výmenu väzňov na základe princípu „všetci za všetkých“.

Ruský prezident Vladimír Putin predtým vyzval obe strany, aby sporné otázky vyriešili do konca roka 2017. Dátum výmeny bol nakoniec stanovený na 27. decembra po tom, ako sa minulý týždeň dohodli na výmene predstavitelia oboch republík na východe Ukrajiny s vládou v Kyjeve. Stretnutie sprostredkoval ruský patriarcha Kirill.

Existuje síce nádej, že konflikt na Ukrajine sa pomaly blíži ku koncu, avšak naďalej sú snahy mierový proces podkopať. Američania totiž plánujú dodať zbrane vláde v Kyjeve za údajným účelom sebaobrany …

Foto zdroj: http://tass.com/world/983340

(tom)