Lanovku na Nitriansky hrad pamiatkári schválili

Lanovku na Nitriansky hrad pamiatkári schválili

Popri vybudovaní kabínkovej lanovky na Zobor sa v Nitre čoraz častejšie hovorí o ďalšej atrakcii – pozemnej lanovke, ktorá by viedla na Nitriansky hrad. Vďaka tomu by sa najmä starší či imobilní turisti dostali z podhradia cez lesopark až k hradnému areálu bez toho, aby museli prekonať viac ako stopäťdesiat schodov. Projekt by pomohol vyriešiť aj dopravnú situáciu na hradnom kopci. Pamiatková rezervácia je totiž preplnená autami, ktoré tam jazdia napriek zákazu.

Návrh vybudovať minilanovku na hrad robila spoločnosť, ktorá navrhuje aj lanovku na Zobor. K myšlienke sa už vyjadril Krajský pamiatkový úrad v Nitre, podľa ktorého je tento zámer z hľadiska zákona o ochrane pamiatkového fondu prípustný. Projekt je však zatiaľ iba v štádiu zámeru, náklady ani termín výstavby ešte nie sú známe. Ako povedal ekonóm Nitrianskej diecézy Martin Štofko, zdrojom financovania by mali byť granty, prípadne nórske fondy, podobne ako v prípade novej reštaurácie a kaviarne pod hradom.

„Išlo by o kabínku, pohybujúcu sa na koľajničke, umiestnenej na pilieroch. Niekde budú vyššie, inde nižšie, jednoducho tak, aby zabezpečili konštantné stúpanie, čo je najlacnejšia technológia. Druhou možnosťou je kolmý výťah, to by však bolo nákladnejšie a vyžadovalo by si to vŕtanie do skaly,“ vysvetľuje diecézny ekonóm. „Ľudia by nastupovali na parkovisku pri zimnom štadióne a vystupovali na hradnom kopci – pred bráničkou v lesoparku. Kabínku by medzi stromami ani nebolo vidieť. Za obeť by padli tri či štyri stromy v lesoparku, ktoré by stáli v ceste.“

Pri osadení hornej a dolnej stanice lanovky pamiatkari obmedzili na minimum terénne zásahy do profilu hradného kopca i do zelene, nariadili viesť dopravný systém v čo najkratšej trase a v takej polohe, ktorá by bola čo najmenej výrazná. Zároveň požadujú navrhnúť nie veľmi masívne konštrukčné riešenie a všetky súčasti dopravného systému voliť v tmavých farbách.

(lbr)

Foto: Lýdia Brabcová pre NN