Lavrov: Americká stratégia v Afganistane vedie do slepej uličky

Lavrov: Americká stratégia v Afganistane vedie do slepej uličky

Nová americká stratégia v Afganistane nemá šancu na úspech, pretože sa spolieha najmä na použitie sily. Vyhlásil to ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

 “Hlavný dôraz v novej stratégii, ktorá bola vyhlásená Washingtonom, spočíva v urovnaní konfliktu prostredníctvom použitia sily. Myslíme si, že tento prístup vedie do slepej uličky,” povedal Lavrov na tlačovej konferencii 24. augusta.

Významnou chybou je podľa neho, že tento koncept umožňuje rokovania s Talibanom bez akýchkoľvek podmienok, čo podkopáva spoločný medzinárodný prístup vytvorený v Bezpečnostnej rade OSN.

“Nemyslím si, že by to bolo v súlade s našim spoločným záujmom dodržiavať dohodnutý koordinovaný prístup, ktorý schválila Bezpečnostná rada OSN. Dúfam však, že v rámci kontaktov na úrovni expertov, ktoré máme s našimi americkými kolegami, budeme schopní si tento zjavný rozpor vysvetliť,” dodal šéf ruskej diplomacie.

Minister tiež poznamenal, že Bezpečnostná rada OSN so súhlasom vlády v Kábule rozhodla, že Talibanu umožní účasť na rokovaniach v rámci podmienok, medzi ktorými je aj prerušenie teroristických väzieb, ukončenie ozbrojeného odporu a rešpektovanie afganskej ústavy.

“Kontakty s Talibanom udržiavame plne v súlade s týmito kritériami a vyzývame ich (Spojené štáty), aby tieto požiadavky Bezpečnostnej rady OSN dodržiavali,zdôraznil ruský politik.

Americký prezident Donald Trump v rámci novej politiky Spojených štátov v Afganistane oznámil, že podľa svojho prvotného inštinktu sa prikláňal k stiahnutiu z Afganistanu. Ako však uviedol 21. augusta, takýto prístup by vytvoril vákuum, ktoré by teroristi vrátane al-Káidy a islamského štátu mohli “okamžite zaplniť”. Dodal zároveň, že americké jednotky zostanú v krajine na neurčitý čas.  https://narodnenoviny.sk/trump-rozhodol-o-pokracovani-vojenskej-misie-v-afganistane/

Šéf Bieleho domu vyhlásil, že ak bude vojenské úsilie v štáte efektívne,  bude možné dosiahnuť v štáte aj politické riešenie za účasti Talibanu. Mister zahraničných vecí Spojených štátov Rex Tillerson neskôr povedal, že Washington je pripravený “podporiť mierové rozhovory medzi vládou Afganistanu a hnutím Taliban bez stanovenia podmienok”.

 

Foto zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/vojenske-zasahy-v-syrii-musi-mit-souhlas-osn-a-syrske-vlady-pozaduje-moskva_201510310415_mkopp

(tom)