Lavrov obvinil USA z destabilizácie planéty

Lavrov obvinil USA z destabilizácie planéty

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil Spojené štáty z destabilizácie sveta. Pri tejto príležitosti kritizoval zahraničnú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Lavrov na svojej výročnej tlačovej konferencii podrobil kritike politiku Washingtonu, ktorý v súvislosti s údajným zasahovaním Moskvy do prezidentských volieb v roku 2016 plánuje uplatniť ďalšie kolo protiruských sankcií. Rusko obvinenia Spojených štátov opakovanie odmieta.

Minister upozornil, že USA na pravidelnej báze hrozia krajinám ako je Severná Kórea a Irán s tým, že Washington touto politikou prispieva k destabilizácii globálnej situácie.

„Spojené štáty hovoria úplne jasne, že vojenská konfrontácia je nevyhnutná, avšak každý rozumie katastrofickým následkom takejto bezohľadnosti,“ dodal Lavrov, ktorý pri tejto príležitosti kritizoval aj vojenské manévre americkej armády v blízkosti Kórejského polostrova.

Pripomenul, že zatiaľ čo iné štáty sa snažia situáciu so Severnou Kóreou riešiť diplomatickou cestou, Američania len prispievajú k eskalácii napätia s Pchjongjangom.

Varoval tiež, aby USA nevycúvali z iránskej jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 podpísala Obamova administratíva spoločne so svojimi európskymi spojencami a Teheránom. V dohode sa Irán zaväzuje obmedziť svoj jadrový program výmenou za zmiernenie sankcií.

Donald Trump 12. januára oznámil, že naposledy predlžuje režim zmiernených sankcií a dodal, že sa bude usilovať o zmenu dohody. Teherán už oznámil, že na žiadnu úpravu dokumentu nepristúpi.

Šéf ruskej diplomacie poukázal na to, že hrozby Washingtonu vycúvať z dohody, môžu podkopať akúkoľvek budúcu dohodu so Severnou Kóreou.

„Je smutné, že Spojené štáty dávajú opäť dôvod pochybovať o ich schopnosti byť spoľahlivým zmluvným partnerom,“ vyhlásil politik.

Najvyšší ruský diplomat tak len zopakoval všeobecne známy fakt v súvislosti s nepriateľskými hrozbami zo strany súčasnej americkej administratívy voči suverénnym štátom.

Foto zdroj: https://www.efe.com/efe/espana/mundo/lavrov-las-sanciones-de-eeuu-buscan-expulsar-a-rusia-varios-mercados/10001-3492208

(tom)