Lavrov upozornil, že Západ vydiera Balkán možnosťou vybrať si medzi ním a Ruskom

Lavrov upozornil, že Západ vydiera Balkán možnosťou vybrať si medzi ním a Ruskom

Požiadavka Európskej únie, aby si balkánske štáty vybrali medzi Západom a Ruskom, sú kontraproduktívne a zvyšujú len napätie na európskom kontinente. Uviedol to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

V tejto súvislosti pripomenul, že podobným spôsobom zaobchádzal Brusel aj s Ukrajinou, čo nakoniec viedlo k rozkolu v ukrajinskej spoločnosti, ktorý v roku 2014 vyústil do protiústavného prevratu a nárastu vplyvu pravicových radikálov a neonacistov.

„Teraz chcú zatiahnuť Balkán do tej istej hry, v ktorej im dávajú na výber medzi Západom alebo Ruskom,“ upozornil šéf ruskej diplomacie.

Plán rozšíriť EÚ na Balkán zahŕňa začlenenie Srbska a Čiernej Hory do eurobloku v horizonte roku 2025. Jednou z požiadaviek na splnenie podmienkok vstupu do Európskej únie zo strany Belehradu je, aby Srbsko normalizovalo svoje vzťahy s Kosovom, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť na Srbsku. Ďalším predpokladom je zosúladenie srbskej zahraničnej politiky s diplomaciou EÚ.

Lavrov poukázal na prítomnosť protiruských prvkov v rámci zahraničnej politiky EÚ. Požiadavku Bruselu, aby s ňou Belehrad bezvýhradne súhlasil, označil za veľmi smutnú. Podľa jeho názoru tento prístup odporuje spoločným vyhláseniam po skončení studenej vojny.

„Práve to sa pokúšajú robiť integrácii Balkánu a politikou rozdeľovacej čiary, politikou obklopenia Ruska vojenskou infraštruktúrou NATO,“ zdôraznil politik.

Týmto istým spôsobom však do vojenských štruktúr boli vtiahnuté aj iné stredoeurópske a východoeurópske štáty, vrátane Slovenska. Bratislava sa tak musela vzdať do istej miery vlastnej zahraničnej politiky, ktorú teraz musí zosúlaďovať so záujmami Západu.

Foto zdroj: https://voiceofpeopletoday.com/us-moves-syria-undermine-countrys-territorial-integrity-lavrov/

(tom)