Lavrov: Vojenská intervencia vo Venezuele je neakceptovateľná

Myšlienku akéhokoľvek vonkajšieho zásahu vo Venezuele, vrátane vojenského, podrobil kritike minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov, keď povedal, že situácia v štáte sa musí riešiť mierovými prostriedkami.

“Sme zjednotení v potrebe čo najskôr prekonať existujúce nezhody v krajine mierovými prostriedkami prostredníctvom celoštátneho dialógu bez akéhokoľvek vonkajšieho tlaku, nehovoriac o neprijateľnosti hrozieb vojenskej intervencie vo vnútorných záležitostiach tejto krajiny,” vyhlásil ruský minister po stretnutí so svojím bolívijským náprotivkom Fernando Huanacunim. Lavrov pri tejto príležitosti pripomenul, že väčšina latinskoamerických štátov taktiež možnosť takýchto krokov odsudzuje.

Prezident Spojených štátov 11. augusta vyhlásil, že kríza v štáte by mohla vyvolať vojenskú reakciu zo strany Washingtonu. Venezuelského prezidenta Nicolasa Madura zároveň označil za “diktátora”. http://narodnenoviny.sk/trump-sa-vyhraza-venezuele-vojenskou-intervenciou/

Caracas slová šéfa Bieleho domu prostredníctvom venezuelského ministra zahraničia Jorge Arreaza odsúdil: “Neuvážené hrozby prezidenta Donalda Trumpa majú za cieľ vtiahnuť Latinskú Ameriku a Karibik do konfliktu, ktorý neodvratne naruší stabilitu, mier a bezpečnosť v našom regióne”.

Minister obrany latinskoamerickej krajiny Vladimír  Padrino Lopez ich označil za “bláznovstvo”. Venezuelský prezident Nicolas Maduro nariadil v tejto súvislosti uskutočnenie celoštátnych vojenských manévrov na odvrátenie možnej “imperialistickej” invázie.

Ohľadne situácie na Kórejskom polostrove sa ruský najvyšší diplomat vyjadril, že možnosť ekonomického tlaku na Severnú Kóreu je prakticky vyčerpaná. “Nemôžeme podporiť názory, ku ktorým sa aj naďalej prikláňajú niektorí naši partneri a ktoré doslova presadzujú ekonomické udusenie Severnej Kórey,” uviedol Lavrov.

Moskva sa spoločne s Pekingom snažia presadiť diskusiu o spoločnom pláne riešenia severokórejskej krízy.  Zámerom je, aby Pchjongjang  prestal vypúšťať akéhokoľvek typ balistických rakiet, zatiaľ čo Spojené štáty a Južná Kórea by mali v tejto oblasti ukončiť svoje vojenské cvičenia.

Foto zdroj: http://www.huffpostarabi.com/2016/02/03/story_n_9147892.html

(tom)