Le Penová: Euro je mŕtve

Le Penová: Euro je mŕtve

Týždeň pred druhým kolom francúzskych prezidentských volieb pripomenula euroskeptická prezidentská kandidátka Marine Le Penová svojim fanúšikom, že “euro je mŕtve”. Dodala tiež, že európska mena by mala fungovať len v rámci medzinárodného obchodu. Francúzsko by podľa nej medzitým malo znovu získať kontrolu nad vydávaním meny a zaviesť frank.

“Budeme mať národnú menu rovnako, ako všetky ostatné krajiny a budeme mať aj spoločnú menu,” povedala Le Penová v rozhovore pre denník Le Parisien. Vysvetlila, že euro by sa malo stať menou, ktorú budú používať “iba veľké spoločnosti, ktoré obchodujú na medzinárodnej úrovni”.

Marine Le Penová uzavrela 29. apríla dohodu so svojím bývalým straníckym rivalom Nicolasom Dupontom Aignanom. Ten by sa mal v prípade jej volebného úspechu stať francúzskym predsedom vlády. “Vytvoríme vládu národnej jednoty,” povedala Le Penová po boku s Dupont-Aignanom v televízii BFM.

V ďalšom rozhovore pre noviny Sud Ouest šéfka Národného Frontu (FN) poznamenala: “Ak sa na tom všetci dohodneme, môže to trvať rok alebo rok a pol, zorganizovať koordinovaný návrat k národným menám.” Napriek tomu vyhlásenie novej aliancie Le Penová – Dupont-Aignan hovorí, že návrat k franku nie je istý.

Le Penovej prezdidentský súper Emmanuel Macron, ktorý obhajuje hlbšiu európsku integráciu, vyjadril predtým ohľadne eura tiež skepticizmus.

“Pravdou je, že spoločne musíme uznať, že euro je neúplné a nemôže pokračovaž bez väčších reforiem,” uviedol Macron v januári. Vzájomná nedôvera medzi Francúzskom a Nemeckom navyše podľa neho bráni potrebným reformám.

Svojim voličom kandidátka Národného frontu sľubuje odchod z eurozóny a uskutočnenie referenda na spôsob Brexitu. Le Penová tiež prisľúbila znížiť vek odchodu do dôchodku, zvýšenie niektorých sociálnych dávok, a zároveň aj zníženie dane z príjmov.

Napriek týmto odvážnym a radikálnym návrhom, najnovší výsledok verejnej mienky hovorí, že Macronova podpora ja momentálne na úrovni 59 percent. Jeho súperka podľa prieskumu agentúry Odoxa dosahuje popularitu na úrovni 41 percent opýtaných.

Druhé kolo francúzskych prezidentských volieb sa bude konať v nedeľu 7. mája.

Foto zdroj:http://www.bbc.co.uk/news/resources/idt-sh/marine_le_pen

(tom)