Len 3 percentá utečencov bolo poslaných z Európy preč

Viac ako polovica prisťahovalcov, ktorí v rokoch 2015 a 2016 vstúpili na územie Európskej únie, Nórska a Švajčiarska, nemá doteraz status azylanta. Ako uvádza najnovšia štúdia, z celkového počtu 2,2 milióna nových prisťahovalcov, len 3 percentá z nich bolo poslaných naspäť do svojej vlasti. Navyše utečencom so zamietnutým azylom je umožnené namiesto deportácie “zmiznúť”.

Výskumné stredisko Pew Research Center vypracovalo na základe oficiálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat štúdiu o najväčšej migračnej vlne v Európe od čias druhej svetovej vojny. Jej výsledky potvrdzujú, že európsky kontinent utečenecký problém ešte stále nevyriešil.

V čase vrcholenia migračnej krízy v roku 2015 bolo v Európe podaných približne 1,3 milióna žiadostí o azyl. Nasledujúci rok toto číslo predstavoval počet 1,2 milióna. Najžiadanejším spomedzi všetkých európskych štátov bolo Nemecko, kde svoju žiadosť podalo 45 percent utečencov.

Podľa zverejnených údajov, celkový počet schválených žiadostí bol 40 percent. Najvyššiu mieru akceptácie predstavovali utečenci zo Sýrie, z ktorých 80 percent sa v Európe pohybovalo nelegálne. Záujem o utečenecký status malo aj 80 tisíc Albáncov, ktorých štát sa nezmieta v humanitárnej kríze, no napriek tomu požiadavke na azyl vyhoveli úrady dvom percentám.

Zo štúdie tiež vyplýva, že zvyšných 89 percent Albáncov sa stále nachádza na území Európskej únie, nakoľko sa voči rozhodnutiam úradov odvolali. Len 9 percent sa tejto možnosti vzdalo a vrátilo sa späť do vlasti. Podobné čísla sa týkajú aj procesu spracovania žiadostí Kosovčanom, Afgáncom a Iráncom, ktorí majú zákaz oficiálne pracovať a ubytovaní sú v zariadeniach, ktoré im poskytol štát.

Celkový počet žiadostí, ktoré sa ešte stále vyhodnocujú, dosahuje hodnotu 52 percent. Iba 8 percentám žiadateľom bolo oznámené, že musia územie EÚ, Nórska a Švajčiarska opustiť.

Asi sto tisíc ľudí sa po odmietnutí azylu zdržiava podľa úradov na “neznámom mieste”. To znamená, že buď sa usadili niekde ilegálne, Európu opustili, alebo zmenili svoju identitu, aby mohli podať žiadosť o azyl v inom členskom štáte EÚ.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky na svojej oficiálnej stránke uvádza, že v roku 2017 bolo podaných celkovo 107 žiadostí o udelenie azylu. Schválených bolo za tento rok 18 a 55 bolo zamietnutých.

Foto zdroj:http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Toto-musite-vidiet-Migranti-menia-Pariz-na-nepoznanie-Z-romantickeho-mesta-mody-a-elegancie-sa-stava-somalske-Mogadiso-277638

(tom