Macedónci nechcú za šéfa parlamentu Albánca

Macedónci nechcú za šéfa parlamentu Albánca

Niekoľko desiatok demonštrantov prelomilo policajný kordón a následne zaútočilo na macedónsky parlament v hlavnom meste Skopje. Dôvodom bol protest proti rozhodnutiu parlamentu, ktorý za svoho šéfa zvolil 27. apríla etnického Albánca.

Politické napätie v krajine sa stupňuje aj z toho dôvodu, že Macedónsko je bez vlády od decembra 2016. Vtedy koalícia vedená konzervatívnou stranou VMRO-DPMNE stratila svoju vládnu väčšinu. Strana sociálnych demokratov (SDSM), ktorá skončila vo voľbách na druhom mieste, navrhla menšinovú koaličnú vládu so stranami reprezentujúcimi v krajine albánsku menšinu.

Ako jednu z podmienok na ich účasti vo vláde, trvajú etnické albánske strany na sedembodovej platforme. Tá okrem iného zahŕňa aj požiadavku, aby sa albánsky jazyk stal oficiálnym jazykom aj v Macedónsku.

Demonštranti vyjadrili svoj nesúhlas s tým, že koalícia zvolila za predsedu parlamentu Talata Xhaferiho. Ten je bývalým ministrom obrany a predstaviteľom etnickej albánskej strany DUI.

Dav demonštrantov nesúcich macedónske vlajky sa po hlasovaní dostal cez políciu až do budovy parlamentu v Skopje. Demonštranti konfrontovali predstaviteľa SDSM Zorana Zaevovi, ktorý sa neskôr objavil na obrázkoch so zakrvavenou hlavou. Denník Financial Times citoval Zaevovho poradcu, ktorý uviedol, že jeho zranenia sú povrchné.

Polícia vystrelila omračujúce granáty, aby demonštrantov pred budovou parlamentu rozptýlila a zároveň umožnila evakuáciu zákonodarcov. Odchádzajúca vláda obvinila Zaeva z toho, že zradil Macedónsko tým, že prisľúbil väčšie jazykové práva albánskej menšine a uzákonenie albánčiny ako úradného jazyka.

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov odmietol počas viac ako štyroch mesiacov umožniť poslancom SDSM vytvoriť vládu. Politici VMRO v tejto súvislosti požiadali o uskutočnenie nových volieb.

Národné noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že konzervatívna nezisková organizácia Judicial Watch podala 16. februára 2017 žalobu na ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov ako aj na agentúru USAID. Tie totiž odmietli sprístupniť dokumenty na základe Zákona o slobodnom prístupe k informáciam (FOIA).

Vláda Spojených štátov od februára 2012 do augusta 2016 poskytla Nadácii otvorenej spoločnosti – Macedónsko (FOSM) – riadenej americkým miliardárom Gorgeom Sorosom, a štyrom miestnym pridruženým organizáciám sumu 4 819 125 amerických dolárov.

Tieto financie boli poskytnuté prostredníctvom programu USAID s názvom Projekt občianskej spoločnosti. Program bol neskôr predĺžený do roku 2021 a jeho financovanie sa zvýšilo na 9,5 milióna dolárov. Uviedol to vedúci vyšetrovania spoločnosti Judicial Watch, William F. Marshall. Upozornil tiež, že macedónska strana SDSM dostáva cez FOSM a USAID nemalé finančné prostriedky.

Foto zdroj: https://pelipecky.sk/preco-navstivit-skopje/

(tom)