Macedónsko ustupuje kvôli NATO a EÚ

Macedónsko ustupuje kvôli NATO a EÚ

Macedónsky premiér Zoran Zaev vyjadril pripravenosť udeliť súhlas ohľadne názvu jeho krajiny a vstúpiť zároveň do NATO ako Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM). Nakoľko na tejto zmene trvá Grécko, súhlasom s ňou chce Macedónsko urýchliť proces integrácie krajiny do EÚ.

Premiér Zaev 8. júna poznamenal, že očakáva, že jeho krajinu v najbližších mesiacoch navštívi generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

“Existujú dva spôsoby – buď vyriešiť tento problém, alebo vstúpiť do NATO pod dočasným názvom a pokračovať v rokovaniach s Aténami o probléme, ktorý má Grécko s naším ústavným názvom ohľadne našej integrácie do Európskej únie. povedal premiér v Macedónskej rádio-televízii.

Macedónsko vstúpilo v roku 1995 do Partnerstva pre mier v rámci NATO a v roku 1999 do Členského akčného, čo je program poskytujúci poradenstvo, pomoc a podporu krajinám, ktoré sa chcú k Aliancii pripojiť.

Skopje a Atény sa sporia ohľadne názvu Macedónskej republiky, nakoľko Grécko považuje Macedónsko za termín, ktorý sa vzťahuje na jeho región a na staroveké Macedónske kráľovstvo. Z toho dôvou trvá na používaní názvu Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko. V dôsledku tejto sťažnosti Gréci v súčasnosti blokujú možný vstup Macedónska do NATO a do Európskej únie.

Krajina má od konca mája novú proeurópsku vládu na čele so sociálnymi demokratmi, po tom ako v decembri 2016 koalícia vedená konzervatívnou stranou VMRO-DPMNE stratila vládnu väčšinu. Strana sociálnych demokratov (SDSM) navrhla menšinovú koaličnú vládu so stranami reprezentujúcimi v krajine albánsku menšinu. Tá pritom požaduje, aby sa aj albánsky jazyk stal oficiálnym jazykom v Macedónsku.

Integračné snahy tejto balkánskej krajiny nadobúdajú jasnejšie kontúry aj vo svetle toho, že v rokoch 2012 až 2016 poskytol Washington Nadácii otvorenej spoločnosti – Macedónsko (FOSM) – riadenej americkým miliardárom Gorgeom Sorosom, a štyrom miestnym pridruženým organizáciám sumu 4 819 125 amerických dolárov. Vedúci vyšetrovania sneziskovej spoločnosti Judicial Watch v apríli upozornil tiež na to, že sociálni demokrati dostávajú cez FOSM a USAID ďalšie finančné prostriedky.

 

Foto zdroj:http://macedoniaflag.facts.co/macedoniaflagof/macedoniaflag.php

(tom)