Macron: Eliminácia terorizmu je dôležitejšia ako odstránenie Asada

Francúzsko mení svoje priority, keď podľa francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je v súvislosti so situáciou v Sýrii najdôležitejšou úlohou predovšetkým porážka terorizmu a politická stabilizácia v štáte. Paríž pred tým považoval za ústrednú požiadavku na vyriešenie sýrskej krízy odstavenie z prezidentského postu Bašára Asada.

Počas spoločnej tlačovej konferencie Macrona a amerického prezidenta, ktorá sa pri príležitosti oficiálnej návštevy Donalda Trumpa uskutočnila 13. júla v Paríži, sa šéf Elyzejského paláca vyjadril, že “pokiaľ ide o situáciu v Iraku a Sýrii”, obaja lídri sa zhodli “na pokračovaní v spolupráci, najmä pri realizovaní cestovnej mapy pre povojnové obdobie”.

“Požiadali sme našich diplomatov, aby v tomto smere spolupracovali, takže v najbližších týždňoch môže P5 (päť stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov) uskutočniť a riadiť konkrétnu iniciatívu,” vyhlásil francúzsky prezident.

Takzvaná “kontaktná skupina” v Sýrii by podľa Macrona mala zahŕňať členov Bezpečnostnej rady OSN, ako aj predstaviteľov sýrskej vlády a povstaleckých skupín. Odchod prezidenta Asada už podľa jeho slov nie je pre Paríž dôležitý, nakoľko boj proti domácemu terorizmu sa stal najvyššou prioritou.

“V súčasnosti máme k Sýrii nový prístup, pretože chceme dosiahnuť výsledky a chceme úzko spolupracovať so všetkými našimi partnermi vrátane Spojených štátov. Máme jeden hlavný cieľ, ktorým je odstránenie terorizmu, bez ohľadu na to, kto ho predstavuje. Chceme vybudovať inkluzívne a trvalo udržateľné politické riešenie,” povedal Macron.

“Nepožadujem Asadov odchod, pre Francúzsko to už nie je predpokladom. Už sedem rokov nemáme v Damašku veľvyslanectvo – a napriek tomu nemáme žiadne riešenie.”

Donald Trump v tejto súvislosti potvrdil, že USA a Rusko pracujú na druhej dohode o prímerí v Sýrii ako nadväznosť na dohodu, ktorú s ruským prezidentom Vladimírom Putinom dohodol na ich prvom spoločnom stretnutí na okraji samitu skupiny G20 v nemeckom Hamburgu 7. júla.

“Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré  zo stretnutia vzišli je, že sme dohodli prímerie, ktoré už trvá takmer päť dní. Päť dní síce neznie ako dlhý čas, no vzhľadom na Sýriu ide o veľmi dlhú dobu,” vysvetlil americký prezident.

Jeho francúzsy náprotivok pri tejto príležitosti zdôraznil dôležitosť udržiavania dobrých vzťahov s Ruskom, najmä pokiaľ ide o riešenie prebiehajúcej krízy na Blízkom východe.

“Máme veľa nezhôd a samozrejme aj veľa nezrovnalostí s Ruskom. V súčasnom prostredí, najmä na Blízkom východe, je však nevyhnutné spolupracovať na výmene informácií a pokúsiť sa vytvárať riešenia,” uzatvoril Macron.

Prezident Spojených štátov sa okrem diskusií o medzinárodných a bilaterálnych vzťahoch so svojim francúzskym partnerom zúčastnil 14. júla v Paríži aj osláv pri príležitosti sviatku Dňa dobytia Bastily. Francúzi si ním každoročne pripomínajú začiatok Veľkej francúzskej revolúcie z roku 1789.

 

Foto zdroj: http://lecourrier-du-soir.com/2017/05/27/revelation-voici-comment-macron-a-ete-prevenu-de-la-forte-poignee-de-main-de-donald-trump/

(tom)