Macron poslal zamestnancov fabriky, ktorí bojujú za jej prežite hľadať si prácu inde

Francúzsky prezident Emmanuel Macron svojimi poznámkami na adresu pracovníkov krachujúcej fabriky vyvolal búrku kritiky. Potom ako povedal, že namiesto “vytvárania zmätku” by si mali hľadať prácu, bol obvinený s pohŕdania pracujúcich občanov.

Macron navštívil 4. októbra juhozápadnú francúzsku administratívnu jednotku Corrèze, ktorá je vzdialená približne 100 km od krachujúceho dodávateľa automobilových súčiastiek.

Zamestnanci bankrotujúcej továrne opakovane protestujú proti znižovaniu pracovných miest. Pred prezidentovou návštevou sa zhromaždili v blízkosti centra mesta Égletons, do ktorého hlava štátu zavítala, aby sa informovali o ďalšom osude ich firmy. Popri tom sa dostali do konfliktu s políciou. Šéf Elyzejského paláca im však povedal, že 150 km ďalej sa nachádza ďalšia fabrika, ktorá zháňa nových zamestnancov. Protestujúcim pracovníkom zároveň odkázal, že by sa mali radšej obzrieť po novej práci tam, namiesto “vytvárania zmätku”.

V reakcii na Macronove odporúčania sa na jeho hlavu zniesla vlny kritiky. Jeho hovorca však vyhlásil, že prezidentov “výrok bol vytrhnutý z kontextu”.

Členka francúzskeho Národného zhromaždenia Clémentine Autain na sociálnej sieti Twitter napísala, že prezidentovo pohŕdanie pracujúcimi, ktorí bojujú za svoje miesta, je odrazom vládneho rozpočtu. Podobné názory odzneli aj od iných francúzskych politikov.

V septembri Emmanuel Macron označil kritikov ním navrhovanej reformy trhu práce za “lenivých”.

Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že viac ako 50 percent francúzskych občanov si myslí, že súčasná hospodárska politika francúzskeho prezidenta slúži bohatým na úkor zvyšku spoločnosti. Národné Noviny publikovali k tejto téme článok tu.

Foto zdroj: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1877108,Wulgarne-slowa-Macrona-o-bezrobotnych-odbijaja-sie-szerokim-echem-we-Francji

(tom)