Macron požaduje od Británie peniaze na kontrolu hraníc v Calais

Macron požaduje od Británie peniaze na kontrolu hraníc v Calais

V čase keď sa Británia pripravuje opustiť Európsku úniu, francúzsky prezident Emmanuel Macron bude od Spojeného kráľovstva žiadať milióny na zlepšenie hraničných kontrol v severnom Francúzsku vrátane vybudovania nových colných zariadení. Odmietnutie žiadosti by mohlo viesť k zrúteniu susedského dohovoru z roku 2003, ktorý je známy ako zmluva z Le Touquet.

Lamanšský prieliv je jednou z najrušnejších európskych obchodných ciest a dôležitou trasou aj po Brexite. Ak sa dohoda neuskutoční v čo najkratšom čase, utrpia tým firmy na britskej aj francúzskej strane.

Budúci mesiac sa Macron plánuje s britskou premiérkou Theresou Mayovou stretnúť v rámci anglicko-francúzskeho samitu, kde bude otázka hraníc jedným z dôležitých bodov. Francúzsko pravdepodobne zo svojich požiadaviek neustúpi, nakoľko politici a viacerí predstavitelia v severnom Francúzsku vyvíjajú v tejto otázke tlak na francúzsku vládu.

Na severných francúzskych hraniciach sa stupňuje humanitárna kríza. Po úteku z Iraku, Afganistanu, Sýrie a viacerých afrických krajín Afriky bývajú v uliciach prístavného mesta Calais migranti. Francúzska polícia v snahe, aby utečenci opustili svoje stanovištia v meste, zničila ich stany. Migranti sú tak často ponechaní v mrazivých teplotách a mnohí potrebujú vyhľadať aj lekársku pomoc.

Napriek tomu sa vedúci predstavitelia na oboch stranách zaoberajú predovšetkým otázkou obchodnej cesty, ktorá má po Brexite zaistiť fungovanie podnikania rovnako na kontinente ako aj na britských ostrovoch.

Bývalý predseda britských konzervatívcov Iain Duncan Smith nevidí dôvod, prečo by mal Londýn Francúzom platiť. „Žiadna iná krajina nepožaduje peniaze, ani Holandsko ani Belgicko. Pani Mayová by mala pánovi Macronovi pripomenúť, že z uvedeného návrhu bude profitovať pán Macron, pretože Francúzsko nám predáva viac tovaru, ako mu predávame my,“ vysvetlil Duncan Smith.

Politik tiež dodal, že „Theresa Mayová sa môže na pána Macrona sladko usmievať a pri tom mu povedať, že viac peňazí ako bolo dohodnuté nedostane. Už sme povedali, koľko budeme platiť. Ak chce EÚ dať niektoré z týchto peňazí Francúzsku, je to na nich“.

Domnievame sa, že Macronove požiadavky vyplývajú aj z dôvodu jeho klesajúcej popularity u francúzskych občanov.

Foto zdroj: https://www.express.co.uk/news/politics/770168/Theresa-May-French-presidential-Emmanuel-Macron-Downing-Street-meeting-Brexit

(tom)