Macron priznal, že USA a EÚ sú zodpovedné za súčasnú situáciu v Líbyi

Macron priznal, že USA a EÚ sú zodpovedné za súčasnú situáciu v Líbyi

Európska únia a Spojené štáty nesú zodpovednosť za krízu spôsobenú ich intervenciou v Líbyi. Vyhlásil to francúzsky prezident, ktorý zároveň vyzval na boj proti prevádzačom v tomto severoafrickom štáte.

„Európa, USA a ďalšie krajiny nesú zodpovednosť za to, čo sa deje v regióne, to je nesporné,“ povedal Emmanuel Macron. Jeho kritika na intervenciu NATO v Líbyi v roku 2011 zaznela v prejave počas návštevy Tuniska.

Podľa jeho vyjadrenia Západ sa kolektívne vrhol do vojny bez toho, aby neskôr dokázal situáciu v destabilizovanej Líbyi zvládnuť.

„Myšlienka jednostranného a vojenského riešenia situácie v krajine je falošnou myšlienkou,“ povedal francúzsky prezident.

„Rozhodli sme sa zasiahnuť, keď sme boli tisíce kilometrov od Líbye, bez toho, aby sme v tomto ohľade mali vypracované nejaké politické projekty,“ vysvetlil Macron. „V podstate sme si mysleli, že odstránenie tyrana postačí na reguláciu všetkých problémov,“ dodal šéf Elyzejského paláca.

V dôsledku vojenskej intervencie Severoatlantickej aliancie v Líbyi prišiel aj nekontrolovaný obchod s ľuďmi a pašeráctvo. Podľa Macrona je jedným z riešení vyslať do tohto destabilizovaného štátu armádu. V novembri minulého roku požiadal o „konkrétnu vojenskú a policajnú“ akciu v Líbyi.

Pripomíname, že táto krajina je poslednou zastávkou na riskantnej ceste ľudí pochádzajúcich z vojnou zmietaných štátov v Afrike a na Blízkom východe, snažiacich sa dostať do Európy.

Situácia sa týka aj Slovenskej republiky, nakoľko utečenecká kríza vplýva aj na migračnú politiku nášho štátu.

Foto zdroj: https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2018/02/tunisia-france-macron-visit-region-role.html

(tom)