Macron s Merkelovou zintenzívňujú úsilie o reformu EÚ

Macron s Merkelovou zintenzívňujú úsilie o reformu EÚ

Emmanuel Macron a Angela Merkelová sa zaviazali urýchliť úsilie o reformu Európskej únie. Nemecko a Francúzsko chcú v rámci spoločnej iniciatívy vytvoriť základ pre novú medzištátnu zmluvu.

Text dokumentu bude zverejnený 55 rokov po tom, ako v roku 1963 podpísali Elyzejskú zmluvu vtedajší francúzsky prezident Charles de Gaulle a nemecký kancelár Konrad Adenauer, ktorá bola medzníkom povojnového usporiadania v Európe a zároveň deklarovala vzájomnú spoluprácu medzi oboma štátmi.

Vo svojom septembrovom prejave prezident Macron vyzval na revíziu Elyzejskej zmluvy, aby tak bolo umožnené medzi Parížom a Berlínom vytvoriť „nové partnerstvo“.

Nemecká kancelárka v tejto súvislosti vyhlásila, že jej prvoradým cieľom je momentálne vytvorenie stabilnej vlády. Ako predsedníčka kresťanských demokratov (CDU) vedie momentálne Merkelová rozhovory s bavorskou CSU a sociálnymi demokratmi (SPD).

„Moje európske nadšenie a moja koncepcia silnej Európy nezávisí na rozhodnutí iných politických strán. Po sondážnych, mimoriadne intenzívnych debatách som vyjadrila želanie, aby snem SPD dal zelenú pre začatie koaličných rokovaní. Vidím široký priestor, kde sa spoločne zhodneme, najmä pokiaľ ide o európske záväzky,“ vyhlásila šéfka nemeckej vlády.

Francúzsky prezident upozornil, že do vnútorných záležitostí Nemecka nechce zasahovať. Na margo črtajúcej sa tzv. veľkej koalície však poznamenal, že predbežná dohoda strán budúcej vlády v Berlíne hovorí o reálnej ambícii zúčastniť sa európskeho projektu.

Obaja lídri pri tejto príležitosti vyslovili odhodlanie posilniť nielen eurozónu, ale aj celú Európsku úniu. Ohľadne možných rozdielov v pohľade na reformu eurobloku, šéf Elyzejského paláca uviedol, že „myšlienka v súčasnej prvotnej fáze, by nemala zvýrazňovať rozdiely, ale budovať konvergenciu“.

„Zdieľame myšlienku, že chceme viac suverénnu, jednotnejšiu a demokratickejšiu Európu,“ dodal Emmanuel Macron.

Iniciatíva reflektuje súčasnú inštitucionálnu krízu v eurobloku, ktorá vznikla v dôsledku nespokojnosti členských štátov EÚ s eurokratickým smerovaním tohto zoskupenia. Ak však európske zoskupenie bude aj naďalej pokračovať v perzekúcií členov eurobloku, rozpadu EÚ nezabráni ani iniciatíva hlavných tvárí európskeho establišmentu.

Foto zdroj: https://af.reuters.com/article/worldNews/idAFKBN1F81BE

(tom)