Macron sa obáva Frexitu

Francúzsky prezident sa domnieva, že v prípade ak by sa po Veľkej Británii aj vo Francúzsku uskutočnilo referendum za odchod z EÚ, francúzski voliči by pravdepodobne podporili tento krok.

Emmanuel Macron v rozhovore pre BBC uviedol, že v prípade referenda podobné Brexitu existuje vždy riziko, keď sa v tak komplikovanej záležitosti má v hlasovaní odpovedať áno alebo nie.

Podľa jeho názoru by výsledok referenda za Frexit dopadol podobne ako britský plebiscit.

„Pravdepodobne v podobnom kontexte, aj keď náš kontext by bol veľmi odlišný, takže nechcem robiť žiadne stávky,“ dodal Macron s tým, že by sa zo všetkých síl snažil vybojovať víťazstvo za zotrvanie v eurobloku.

Jeho poznámky prišli šesť mesiacov po tom, ako sa pre BBC vyjadril, že Európa bude čeliť odchodu Francúzska, ak sa neuskutoční reforma Európskej únie.

„Musím Európu reformovať, potrebujeme novú Európsku úniu, potrebujeme chrániť našich obyvateľov a regulovať globalizáciu,“ vyhlásil minulý rok Macron. Pripomenul vtedy tiež to, že ak by sa rozhodol pokračovať v súčasnom fungovaní EÚ, svojich obyvateľov by zradil a následkom toho by prišiel Frexit. Varoval tiež pred stúpajúcou popularitou Národného Frontu (FN) Marine Le Penovej, ktorá sa za odchod Francúzska z EÚ zasadzovala v prezidentskej kampani.

Macron v najnovšom rozhovore pre BBC uviedol, že možný opätovný vstup do Spojeného kráľovstva Európskej únie by privítal. Ako dodal, výsledok referenda z roku 2016 síce ľutuje, ale plne rešpektuje.

K téme Brexitu sa šéf Elyzejského paláca vyjadril v tom zmysle, že Veľká Británia bude pre seba schopná dosiahnuť „na mieru šitú“ dohodu o Brexite. Doplnil však, že sektor finančných služieb Spojeného kráľovstva nebude disponovať tými istými výhodami ako doteraz.

Pripomíname, že zámer Francúzska a Nemecka reformovať Európsku úniu má svoj hlavný dôvod v narastajúcej nespokojnosti európskych občanov s byrokratickým fungovaním eurobloku a potláčaním národných záujmov.

Foto zdroj: http://www.ecfr.eu/article/commentary_macrons_foreign_policy_claiming_the_tradition_7285

(tom)