Maďari urobili raziu u scientológov

Maďari urobili raziu u scientológov

Viac ako 50 policajtov vniklo do sídla scientologickej cirkvi v maďarskom hlavnom meste Budapešť, aby v mohli v kanceláriách vykonať domovú prehliadku. Dôvodom je prebiehajúceho vyšetrovania maďarských orgánov voči scientológom.

Maďarské médiá uviedli, že podľa predstaviteľov polície je dôvodom policajnej akcie “podozrenie zo zneužitia osobných údajov a iných trestných činov”. Bližšie informácie však z dôvodu prebiehajúceho vyšetrovanie nie je možné poskytnúť.

Scientologickú cirkev založil v roku 1954 spisovateľ a autor vedeckofantastických diel L. Ron Hubbard. Päťposchodová budova scientologickej cirkvi v centre Budapešti, ktorej celková plocha má 6000 štvorcových metrov, bola po niekoľko miliónovej investícií veľkolepým spôsobom otvorená v roku 2016 šéfom scientológov Davidom Miscavigem.

Scientológia prišla o status oficiálneho náboženstva v Maďarsku v roku 2011. Maďarské orgány ju označili za subjekt, ktorého cieľom je získavať od ľudí finančné prostriedky. Vláda v Budapešti potom prišla v roku 2012 so zákonom upravujúcim v štáte postavenie cirkví. Nová legislatíva zredukovala vtedajší počet štátom uznaných náboženským organizácií z 300 na terajších približne 10.

Maďarskí scientológovia sa obhajovali tým, že v krajine sa angažujú v mnohých vzdelávacích a protidrogových programoch.

Zákaz činnosti a rozpustenie moskovskej pobočky scientologickej cirkvi nariadil v roku 2015 aj ruský súd. Pravidlá scientologickej cirkvi odporujú podľa ruského ministerstva spravodlivosti federálnemu zákonu o slobode vyznania.

Na Slovensku scientologické organizácie nemajú štatút náboženstva a sú registrované ako občianske združenia. Svoju činnosť majú povolenú Ministerstvom vnútra SR.

V prezidentskej kampani v roku 2014 obvinil súčasného prezidenta Slovenskej republiky z prepojenia na scientológov premiér Robert Fico.

“Moje tvrdenia o prepojení pána Kisku na scientológov boli pravdivé. Môže podať trestné oznámenie a ja ho nebudem mať problém vyvrátiť,” vyhlásil vtedy predseda slovenskej vlády, podľa ktorého je Kiska “bezpečnostným rizikom Slovenskej republiky”.

Prezident však napojenie na scientologickú cirkev odmietol a slovenskí občania si ho zvolili za prezidenta našej vlasti.

Foto zdroj: http://www.krmg.com/news/hungary-police-search-scientology-center-budapest/fn3yGmo028INEBDmyLJx4N/

(tom)