Maďarsko: EÚ ovplyvňuje Súdny dvor

Maďarsko: EÚ ovplyvňuje Súdny dvor

Budapešť sa v nadväznosti na správu v ktorej sa píše, že Maďarsko bude tlačené, aby akceptovalo svoj podiel v otázke utečencov v súlade s režimom EÚ na ich prerozdeľovanie, tvrdo voči Bruselu ohradila.

Štátny tajomník maďarského ministerstva spravodlivosti Pál Völner sa vo svojom stanovisku vyjadril, že správa je pokusom Bruselu vyvíjať nátlak na Súdny dvor Európskej únie pred nadchádzajúcim konaním, v ktorom sa Maďarsko, Slovensko a Poľsko budú snažiť o zrušenie utečeneckých kvót. Výroky v správe podľa Völnera “hrubo zasahujú” do nezávislosti súdu.

Článok britského denníka The Times vo svojom utorkovom vydaní uviedol, že diplomatické zdroje z prostredia EÚ tvrdia, že Nemecko, Francúzsko a ďalších 21 krajín bloku sú pripravené dať v tejto otázke Poľsku a Maďarsku ultimátum. Zdroj denníku uviedol, že Úniu v tejto záležitosti nemožno vydierať. Diplomat vo svojom vyjadrení nepochybuje o  tom, že súd potvrdí  zákonnosť systému kvót. Ten by mal celú záležitosť prejednať v  máji a konečný verdikt sa očakáva v budúcom roku.

Aj keď petícia proti systému kvót bola podaná spoločne Budapešťou a Bratislavou, v správe nie je o Slovensku žiadna zmienka. Völner z toho dôvodu upodozrieva EÚ z predpojatosti voči Maďarsku a Poľsku. Nedávny návrh Rakúska odstúpiť z tejto schémy nebol tiež podľa štátneho tajomníka uvedený v správe. Takáto selekcia podľa neho ukazuje, že blok sa snaží uplatniť politický tlak najmä na Poľsko a Maďarsko.

Varšava zaujala k uvedenej správe podobný postoj. Poľský minister zahraničia Witold Waszczykowski argumentoval, že Poľsko nesie svoje bremeno záťaže na rovnakej úrovni ako ostatné krajiny EÚ. Odvoláva sa pritom na 1, 26 milióna žiadostí o víza podaných Ukrajincami, ktoré počas minulého roka schválili poľské orgány. Polovica z nich navyše umožňuje obyvateľom Ukrajiny v Poľsku žiť a pracovať.

Maďarskí predstavitelia už dlhšiu dobu vedú kampaň proti tomu, čo považujú zo strany Bruselu za zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu, a to najmä v oblasti migračnej politiky. V dôsledku utečeneckej krízy, ktorá zasiahla Európu v roku 2015, začala Budapešť napríklad budovať na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom ostnatý plot. Dala tiež zelenú automatickému zadržiavaniu všetkých žiadateľov o azyl, ktorí sa nachádzajú v utečeneckých táboroch.

Maďarsko začiatkom minulého týždňa navyše spustilo celonárodnú kampaň, v ktorej sa ľudí pýta, ako sa vysporiadať s tou politikou Európskej únie, ktorá “predstavuje hrozbu” nezávislosti krajiny.

Foto zdroj: https://www.richardhlavna.sk/budapest-sa-oplati-navstivit/

(tom)