Maďarsko je znepokojené pokusmi USA ovplyvňovať médiá vo svojom štáte

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo amerického diplomata Davida Kostelancika, aby vyjadrilo formálnu sťažnosť na novú iniciatívu Washingtonu. Spojené štáty majú totiž záujem podieľať sa na financovaní hlavných médií v krajine v celkovej výške 700 000 dolárov.

Cieľom iniciatívy je vyškoliť maďarských novinárov, aby obhajovali nezávislé médiá, ktoré podľa Spojených štátov čelia „negatívnym trendom“ zvyšujúceho sa tlaku a zastrašovania zo strany Budapešti.

„Spojené štáty vyjadrili verejne a súkromne znepokojenie nad stavom slobody tlače v Maďarsku pri viacerých príležitostiach. Maďarsko sa zaviazalo tieto normy dodržiavať,“ povedal pre agentúru Reuters anonymný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí.

Maďarská vláda sa však na uvedenú situáciu pozerá inak. „Ministerstvo zahraničných vecí a obchodu si povolalo amerického chargé d’affaires, aby podal vysvetlenie. Bolo mu povedané, že pred voľbami to považujeme za politický zásah amerického ministerstva zahraničných vecí pred voľbami,“ uviedol hovorca maďarského rezortu diplomacie Tamás Menczer. Parlamentné voľby u našich južných susedov sa budú konať na jar budúceho roku. Spravodajský portál Sputnik však pripomína, že americká iniciatíva sa vzťahuje až na obdobie po voľbách.

„Takéto veci my nerobíme a očakávame, že sa naši spojenci sa toho tiež zdržia. Je však šokujúce, že demokratická krajina finančne podporuje z vlastných rozpočtových zdrojov médiá na území spojeneckej a demokratickej krajiny,“ reagoval maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó vo svojom vyhlásení.

V tejto súvislosti treba dodať, že ovplyvňovanie mediálneho priestoru v stredoeurópskom priestore zo strany USA je evidentné už takmer tridsať rokov. Na Slovensku má, čo sa týka dopadu na verejnú mienku, významný vplyv mediálna spoločnosť CME.

Foto zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_Parliament_Building

(tom)