Maďarsko podalo ohľadne núteného presídlenia migrantov na európsky súd protinávrh

Maďarsko podalo ohľadne núteného presídlenia migrantov na európsky súd protinávrh

Maďarská vláda 22. marca podala na Súdnom dvore Európskej únie so sídlom v Luxemburgu protinávrh na žalobu Európskej komisie. Eurokrati 8. marca podali na európsky súd žalobu proti Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Dôvodom tohto konania bolo údajné nesplnenie právnych povinností vyplývajúcich z dohody o premiestňovaní utečencov.

Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Pál Völner v tejto súvislosti vyhlásil, že Budapešť v rámci argumentácie poukázala na skutočnosť, že v septembri roku 2017 vypršala platnosť nariadenia Eurokomisie, ktoré sa týkalo presídlenia migrantov. Medzi ďalšími argumentmi maďarskej vlády proti akceptovaniu migračných kvót boli aj bezpečnostné riziká.

Völner upozornil, že Európska komisia chce docieliť to, aby u našich južných susedov vznikla vláda, ktorá bude akceptovať prisťahovalectvo. Ako dodal takýto krok nie je možné presadiť bez vôle parlamentu.

Súdny dvor EÚ vo svojom rozsudku zo 6. septembra 2017 potvrdil platnosť mechanizmu, ktorý bo prijatý ešte v roku 2015 a ktorý hovorí o núdzovom presídlení 160-tisíc migrantov z Talianska a Grécka do členských štátov EÚ podľa povinného systému kvót. Všetky krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) návrh Komisie odmietli prijať.

Dôvodom sú aj obavy pred teroristickými útokmi zo strany tých prisťahovalcov, ktorí majú blízko k islamistom.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v súvislosti s piatkovým teroristickým útokom, ktorý sa odohral v supermarkete juhofrancúzskom meste Carcassonne vyhlásil, že tento incident je dôkazom toho, že medzi migráciou a terorizmom je mimoriadne silné prepojenie. Doplnil, že tento fakt svedčí o tom, že západoeurópske integračné modely zlyhali.

Foto zdroj: http://www.ibtimes.com/refugee-crisis-hungary-serbia-hungarian-border-be-closed-30-days-officials-say-2100048

(tom)