Madrid je spokojný s ruským pohľadom na katalánske referendum

Madrid je spokojný s ruským pohľadom na katalánske referendum

Španielsko vyjadrilo spokojnosť s postojom Ruska ohľadne súčasnej situácie v Katalánsku. Veľvyslanec Španielskeho kráľovstva Ignacio Ibanez Rubio to pre spravodajský portál RT vyhlásil po tom, ako sa v správach tzv. falošných médií objavili informácie, že Moskva zasahovala do priebehu katalánskeho referenda.

Po uskutočnení plebiscitu o odtrhnutí Katalánska od Madridu sa v určitých médiach začali objavovať správy, ktoré v tejto súvislosti poukazujú na Rusko. Denníky El Pais, Washington Times alebo spravodajský portál Politico zverejnili krátko po referende články, v ktorých bolo písané, že ruské média sa snažili charakterom svojich informácii ovplyvniť hlasovanie v prospech nézavislosti.

Portál RT preto požiadal španielskeho veľvyslanca v Rusku o stanovisko, či španielske ministerstvo obrany môže skutočne potvrdiť angažovanosť Moskvy v snahách o nezávislosť Katalánska.

“Naopak, Španielsko podporuje oficiálny postoj Ruska. Od samého začiatku Rusko tvrdilo, že ide o vnútornú záležitosť našej krajiny,” vysvetlil v reakcii Ignacio Rubio.

Veľvyslanec zdôraznil, že Rusko v mnohých svojich oficiálnych vyhláseniach vyjadrovalo rešpekt k územnej celistvosti Španielska.

“Sme potešení postojom Ruska ku kríze v Katalánsku,” vyhlásil španielsky diplomat.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 10. októbra stanovisko, v ktorom vyjadrilo nádej, že otázka Katalánska bude vyriešená “prostredníctvom dialógu v súlade so španielským právom, pri rešpektovaní práv a slobôd všetkých občanov”. Rezort ruskej diplomacie zároveň považuje súčasné udalosti v Katalánsku za vnútornú záležitosť Španielska.

Falošné správy korporátnych médií sú donekonečna opakujúcou sa mantrou a konšpiráciou, že za všetkými udalosťami, ktoré sa nedejú v súlade s očakávaním určitých skupín, stojí Rusko …

Foto zdroj: http://www.exteriores.gob.es/Embajadas/MOSCU/es/Embajada/Paginas/Embajador.aspx

(tom)