Madrid prebral správu nad Katalánskom, rozpustil regionálny parlament a vypísal v regióne nové voľby

Madrid prebral správu nad Katalánskom, rozpustil regionálny parlament a vypísal v regióne nové voľby

Španielska vláda sa po vyhlásení nezávislosti Katalánska rozhodla rozpustiť tamojší regionálny parlament a prebrať kompetencie katalánskeho vládneho kabinetu. Predseda španielskej vlády Mariano Rajoy zároveň oznámil, že 21. decembra sa budú v autonómnom regióne konať nové voľby. Katalánsky premiér Carles Puigdemont vyzval obyvateľstvo na pokojný odpor voči centrálnej vláde.

Po tom ako 27. októbra vyhlásil katalánsky parlament nezávislosť regiónu na Španielsku, pristúpila vláda v Madride k prebratiu správy nad Katalánskom. Španielsky premiér odvolal regionálnu vládu a funkciu katalánskeho predsedu vlády delegoval na seba. Väčšinu kompetencií doterajšieho premiéra Katalánska prebrala podpredsedníčka španielskej vlády Soraya Sáenzová de Santamaria. Funkcie ministrov katalánskej vlády majú prebrať členovia ústrednej vlády v Madride.

“Domnievame sa, že je naliehavé načúvať všetkým katalánskym občanom, aby oni mohli rozhodnúť o svojej budúcnosti,” vyhlásil Mariano Rajoy 27. októbra v televíznom prejave. Dodal, že nikto nemôže konať v mene Kataláncov a taktiež mimo zákon. Madrid podľa jeho slov považuje vyhlásenie nezávislosti Katalánska za nelegálne. Vláda tiež odvolala šéfa regionálnej polície Josepa Lluísa Trapera a do funkcie menovala jeho zástupcu. Trapero príslušníkov polície vyzval, aby boli voči jeho nástupcovi lojálni.

Podľa predsedu katalánskej regionálnej vlády Carlesa Puigdemonta najnovšie kroky španielskej vlády idú proti vôli tamojších občanov. Tých vyzval k vytrvalosti a požiadal ich o “demokratické odmietnutie” obmedzenia autonómie. Ďalej sa zaviazal, že “bude pokračovať v úsilí na vybudovanie slobodnej krajiny”.

V súvislosti s rozhodnutím španielskeho Senátu, ktorý 27. októbra schválil ústavný článok 155, ktorý do rúk Madridu zveruje kontrolu nad Katalánskom, zazneli pochybnosti o jeho uplatnení. Tajomník politickej platformy za nezávislosť Katalánska (Katalánska solidarita pre nezávislosť) Enric Folch totiž vyhlásil, že Španielsko už nemôže odňať regiónu autonómny status, nakoľko Katalánsko už nie je súčasťou Španielska.

“Môžu povedať, že zrušili autonómiu Katalánska, ale pre nás to nič neznamená, pretože budeme dodržiavať naše vlastné právo, riadiť sa vlastnými inštitúciami a svojou Katalánskou republikou,” povedal Folch a zároveň varoval pred použitím sily zo strany Madridu.

Foto zdroj: http://www.1310news.com/2017/10/28/spain-takes-over-catalonia-fires-defiant-separatist-leaders/

(tom)