Madrid prehral a stúpenci katalánskej nezávislosti oslavujú svoje víťazstvo

Madrid prehral a stúpenci katalánskej nezávislosti oslavujú svoje víťazstvo

Víťazstvo v predčasných regionálnych voľbách v Katalánsku deklarovali 22. decembra separatistické politické strany odvolaný katalánsky expremiér Carles Puigdemont, ale aj promadridské politické subjekty.

„Chcem zablahoželať katalánskym obyvateľom, pretože poslali svetu jasnú správu. Katalánska republika porazila monarchiu a článok 155. Španielsky štát, pán Rajoy a jeho spojenci tiež,“ povedal Puigdemont, ktorý sa v obave pred trestným stíhaním španielskymi orgánmi ešte stále zdržiava v Belgicku.

„Španielsky štát bol porazený. Mariano Rajoy dostal od Katalánska zaucho,“ dodal zosadený ministerský predseda.

Trojica politických strán, ktoré sa zasadzujú za katalánsku nezávislosť – Spoločne pre Katalánsko (JxCat), Republikánska ľavica Katalánska (ERC) a Kandidátka ľudovej strany (CUP) si v 135- člennom katalánskom regionálnom parlamente zabezpečila dohromady 70 parlamentných kresiel. Na absolútnu väčšinu ich pritom bolo potrebných 68.

Prošpanielska strana Občania (Ciutadans) s 37 kreslami v zákonodarnom zbore síce voľby vyhrala, avšak vzhľadom na parlamentné počty je veľmi nepravdepodobné, že by sa jej podarilo sformovať novú vládu.

Španielsky premiér Mariano Rajoy v súvislosti s výsledkom vylúčil možnosť konania celoštátnych volieb. Vyhlásil, že sa bude usilovať o rokovania s novou regionálnou vládou. Odmietol však výzvu bývalého katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta na spoločné stretnutie mimo územie Španielska.

Vo svojom vianočnom príhovore 25. decembra sa španielsky kráľ Filip VI. vyslovil za kompromis v rámci katalánskej krízy. Pri tejto príležitosti varoval pred vyvolávaním sporov a zastrašovaním.

Výsledok katalánskych predčasných volieb je pre Madrid veľkým sklamaním, pretože centrálna vláda očakávala, že separatistické strany utrpia porážku. Represie, perzekúcia a zastrašovanie však mali evidentne na tamojších obyvateľov úplne opačný vplyv.

Foto zdroj: https://qz.com/1163933/separatist-parties-won-the-catalan-election-but-it-doesnt-mean-independence-from-spain/

(tom)