Madrid sa Katalánsku ospravedlnil za násilie. Regionálny parlament sa napriek zákazu súdu zíde

Madrid sa Katalánsku ospravedlnil za násilie. Regionálny parlament sa napriek zákazu súdu zíde

Predstaviteľ španielskej vlády v Katalánsku sa po prvýkrát ospravedlnil za násilie polície počas nedávneho hlasovania o nezávislosti v tomto španielskom regióne. Oficiálne vyjadrenie predstaviteľa Madridu prišlo po tom, ako podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans ohľadne situácie vyhlásil, že členské štáty Európskej únie majú právo použiť “primeranú silu” na ochranu právneho štátu.

“Keď si premietnem tieto obrázky a vidím, že ľudia boli zasiahnutí a dokonca jedna osoba bola hospitalizovaná, musím vyjadriť ľútosť a ospravedlniť sa za príslušníkov, ktorí zasiahli,” uviedol vo svojom stanovisku Enric Millo, ktorý je oficiálnym zástupcom španielskej vlády v Katalánsku.

Španielska polícia sa 1. októbra počas referenda o nezávislosti Katalánska snažila násilím znemožniť občanom seperatisického regiónu hlasovať v plebiscite. Počas stretov s políciou bolo zranených asi 900 ľudí. Bezpečnostné zložky použili proti tamojším obyvateľom obušky a gumové projektily.

Je to po prvýkrát, čo oficiálny predstaviteľ Španielska priznal chybu a ospravedlnil sa za násilie, ku ktorému počas referenda došlo.

Podľa Enrica Milla však nesie v súvislosti s udalosťami svoj podiel viny aj predseda katalánskej regionálnej vlády. Ako povedal v rozhovore pre agentúru Reuters, premiér Carles Puigdemont nabádal ľudí, aby napriek nezákonnosti referenda išli odovzdať svoj hlas.

Vláda v Madride pred tým ospravedlnila činnosť polície, keď uviedla, že bezpečnostné zložky “dbajú na dodržiavanie zákona a ich konanie zodpovedá primeranosti situácie”.

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans 4. októbra v Európskom parlamente povedal, že “povinnosťou každej vlády je presadzovať zásady právneho štátu a to niekedy vyžaduje aj primerané použitie sily”.

V reakcii na výsledky referenda, v ktorom sa viac ako 90 percent Katalánčanov vyslovilo za nezávislosť, plánuje regionálny parlament na svojom zasadnutí 9. októbra vyhlásiť katalánsku samostatnosť. Španielsky ústavný súd však nariadil schôdzu katalánskeho parlamentu zakázať a poslancom pohrozil trestným stíhaním.

Katalánsky minister zahraničných vecí Raül Romeva 6. októbra vyhlásil, že napriek nariadeniu súdu sa regionálny parlament zíde.

Foto zdroj: https://unherd.com/2017/10/catalonia-confirms-eu-horrible-remain/

(tom)