Madrid sa snaží znemožniť uskutočnenie referenda o nezávislosti Španielska

Madrid sa snaží znemožniť uskutočnenie referenda o nezávislosti Španielska

Katalánske bezpečnostné orgány dostali nariadenia zabaviť hlasovacie lístky a hlasovacie urny, ktoré mali byť určené na nadchádzajúce referendum. Po tom ako katalánsky parlament 6. septembra odhlasoval, že začiatkom októbra sa obyvatelia autonómneho regiónu budú rozhodovať o svojej nezávislosti, tlak zo strany Madridu sa stupňuje.

Generálny prokurátor Katalánska Jose Maria Romero de Tejada nariadil, aby v deň konania referenda 1. októbra, zabavili bezpečnostné zložky volebné urny, hlasovacie lístky a zoznamy voličov, ktoré boli určené na uskutočnenie plebiscitu.

Katalánska polícia Mossos d’Esquadra dostala od de Tejada príkaz, na základe ktorého musia identifikovať členov volebných komisií a informovať ich, že volebné miestnosti nemožno využiť na hlasovanie. Podľa týchto pokynov musí polícia členov komisií vypočuť ako svedkov a požiadať o všetky dokumenty spojené s hlasovaním.

Španielske úrady uskutočnili počas minulého týždňa razie v kanceláriach katalánskeho regionálneho ministerstva zahraničných vecí a hospodárstva. Vláda v Madride sa tak snaží zastaviť akékoľvek prípravy na referendum o nezávislosti Katalánska. Vo svojom stanovisku už pred tým uviedla, že hlasovanie považuje za protizákonné.

V reakcii na tieto opatrenia vyšli na protest do ulíc Barcelony tisíce ľudí. Futbalový klub Barcelona vydal v tejto súvislosti dokonca stanovisko, v ktorom odsudzuje každého, kto sa pokúša zastaviť plán Katalánska usporiadať 1. októbra referendum.

Minister obrany katalánskej regionálnej vlády Joaquim Forn 23. septembra vyhlásil, že pokus španielskej vlády zasahovať do práce policajných zložiek Katalánska odsudzuje.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker 14. septembra povedal, že ak sa v referende občania Katalánska vyslovia za nezávislosť bude toto rozhodnutie rešpektovať. Evidentne však členský štát Európskej únie, ktorého sa problematika týka podobný prístup nezvolil. Kde sú teraz “európske autority” a ich silné vyhlásenia? …

Foto zdroj: https://thefederalist.com/2017/09/22/spain-going-explode-catalonian-secession/

(tom)