Majdanizácia pod Tatrami – kam až to má dospieť?

Majdanizácia pod Tatrami – kam až to má dospieť?

Opozícia vyzýva odvolať všetkých: premiéra, ministra vnútra, prezidenta Policajného zboru, celú vládu. Nič nové, ale sú tu aj pozoruhodné novinky. Začína sa „ukrajinizácia“ Slovenska, určití „odborníci“ chcú vyvolať Majdan aj pod Tatrami. Akoby sa vrátil duch zápasu medzi Mečiarom a Dzurindom spred dvoch desaťročí, no teraz je to oblečené do iných šiat…

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová otvorene vyzýva na štátny prevrat: „Tu musí dôjsť proste k prevratu. Tí ľudia tam nemajú ďalej čo robiť. Aj keby rovno odstúpil Kaliňák a Gašpar, tak si nemyslím, že bude objektívne vyšetrovanie zaručené, preto si myslím, že toto je na pád vlády,“ vyhlásila. Možno sa u nás niekto čudoval, prečo naši liberáli, demokrati a iní „kompetentní“ s takým nadšením prijali krvavý štátny prevrat na Ukrajine. Čudujete sa ešte aj teraz? Istí ľudia, ktorí túžia po moci, a zatiaľ sa nevedia dostať na vrchol, sú schopní použiť podobné „prostriedky“,  ako na Ukrajine. Opoziční politici sa už dlhšie motkajú v pozadí a nevedia sa dočkať, kedy sami budú tvoriť vládu. Na svoje politické ciele využívajú aj smrť dvoch mladých ľudí a meditujú nad tým, že na Slovensku tiež zorganizujú štátny prevrat, keď sa im stále nedarí vo voľbách. Boli by schopní vrhnúť Slovensko do „majdanného“ chaosu, ako na Ukrajine?

Snívajú o páde vlády. Ten sen už nie je taký nereálny, ako predtým. Dlhšie obdobie čakajú, kedy vládny „zlepenec“ povolí a zdá sa im, že prišiel ten správny čas. Ako prvý zneistel Béla Bugár. Opozícia zacítila šancu, že urobí podobnú hlúposť, podobnú tej, ktorú pred pár rokmi urobil Richard Sulík, ktorý kvôli somarine nechal padnúť vládu. Vražda novinára je iná káva, ale pre niektorých to ako dôvod, zdá sa, tiež postačí na pád vlády.

Prezident Andrej Kiska sa otvorene postavil na stranu opozície a včera vo svojom vyhlásení povedal, že najlepším východiskom sú predčasné voľby – a je jedno, s akým výsledkom sa skončí vyšetrovanie vraždy novinára. To zatiaľ prebieha, ale je očividné, že mnohí politici už poznajú vinníkov a aj recepty na vyriešenie krízy. Prezident, opozícia a mimovládky majú rovnaký názor: vláda musí padnúť a majú sa konať predčasné parlamentné voľby.

Béla Bugár vyhlásil, že si želá odstúpenie ministra vnútra. Ako môžu zareagovať Kaliňákovi ľudia? Pripomenú Bugárovi medializované kauzy spojené s jeho ľuďmi na juhu Slovenska? Prípadne sa zamontujú aj ľudia z okolia Andreja Danka? A vládny Titanik padne na dno.

Nechajme teraz bokom meditácie na margo toho, kto je lepší – či koalícia, alebo opozícia. Nech o tom rozhodnú občania v priebehu budúcich parlamentných volieb. Dnes by politici mali prestať sa hrať na hyeny a využívať vraždu dvoch mladých ľudí na svoje politické účely. Ak sa dostanú k informáciám súvisiacim s vraždou, nech informujú políciu. Dobre, nech opozícia  kritizuje vládu, nadáva na koalíciu, kontroluje jej činnosť, ale mala by prestať využívať na to ako zámienku, vraždu novinára a jeho priateľky.

Žarty sa končia. Keď už „zhora“ zaznievajú výzvy na štátny prevrat, to znamená, že sme sa dokotúľali na okraj priepasti. Ukrajinský scenár mnohých ničomu nenaučil. Myslia si, že štátny prevrat dá sa vykonať v rukavičkách. Omyl: Majdan je Majdan a krvavý ukrajinský scenár by sa nemal zopakovať pod Tatrami. Chce niekto podobný osud pre našu krajinu?

Pripomenieme výrok dvoch známych klasikov z jednej zaujímavej knižky, vydanej pred 170 rokmi: „Po Európe mátoží strašidlo – strašidlo komunizmu…“ U nás je to trochu inak: „Po Európe mátoží strašidlo – strašidlo Majdanu…“ Netýka sa to iba Slovenska, ale minimálne celej Európskej únie. Majdanizácia Európy je zjavná. Potrebujeme kyjevský scenár? Občania by sa nemali dať zaťahovať do politických hier a napomáhať politikom využívať aj takú „zámienku“, ako je vražda dvoch mladých ľudí, na dosiahnutie svojich ambicióznych plánov. Nech polícia robí svoju prácu a politici svoju – ale bez štátnych prevratov a Majdanov.

(pal)

Kresba: Dušan Blažek pre NN