Majdanizácia Slovenska, vládna „polokríza“ a výzvy na štátny prevrat

Majdanizácia Slovenska, vládna „polokríza“ a výzvy na štátny prevrat

Je to známe: ľud potrebuje chlieb a zábavu. Kým toho chleba je akosi pomenej, zábavy máme až-až. Niektorí naši súkmeňovci ani ten chlieb nepotrebujú, chcú len, aby sme im umožnili urobiť nejakú revolúciu, aspoň takú menšiu – najlepšie taký slovenský Majdan.

Vražda novinára Jána Kuciaka rozpútala „peklo“, ktoré sľúbil generálny prokurátor, aj keď ho zatiaľ rozpútali úplne iní aktéri, ale nie samotný prokurátor. Mainstream podrobne informuje o celom dianí, akurát mu uniká podstata veci. Preto sa sústredíme skôr na tom, čo sa deje okolo vraždy novinára Janá Kuciaka a jeho priateľky. Viaceré aktéri konajú neštandardne.

Na Slovensku v období samostatnosti došlo k niekoľkým vraždám významných osôb, ale ešte nikdy to nespôsobilo podobný výbuch v médiách a vo verejnosti. Hromy – blesky začali lietať už od prvých hodín po zverejnení tragédie. Generálny prokurátor prisľúbil „peklo“. Vláda ponúkla milión eur za informácie a demonštratívne prezentovala verejnosti ten milión – kôpky bankoviek, ako by nepostačilo vyhlásiť odmenu za informáciu a nerobiť šou s demonštráciou hotovosti.

Opozícia hneď obvinila koalíciu a žiadala hlavu ministra vnútra aj prezidenta Policajného zboru. Tí sa bránili, že vždy konali profesionálne a necítia sa byť vínni. Naopak, hneď podal demisiu minister kultúry Marek Maďarič. Aký mal dôvod? Keď spadne most a odstúpi minister dopravy, je to prirodzené. Ak sa prevalí veľký finančný podvod a odstúpi minister financií, je to zrozumiteľné. Prečo odstúpil minister kultúry po vražde novinára, väčšina bežných smrteľníkov nepochopila. Asi to bolo iba gesto. Maďarič v ostatných rokoch už urobil niektoré gestá, ktoré verejnosť sotva pochopila. Aj teraz.

Aspoň dočasne ustúpili zo svojich pozícií Mária Trošková a Viliam Jasaň. Upodozrievajú ich  z kontaktov s podnikateľom Antonínom Vadalom, ktorého cesta údajne vedie k talianskej  mafii. Ľudia začali spontánne vyjadrovať sústrasť v súvislosti s vraždou dvoch mladých ľudí. Opozícia smútočné akcie ihneď presmerovala na protivládne mítingy. Akosi zabúda na podstatu: ide o vraždu, treba ju vyšetriť. O tom sa na mítingoch hovorilo iba v úvode, potom nasleduje propagandistické šou pod názvom „Odvoláme vládu“.

V podobnom duchu koná aj mainstream. Zamestnanci médií pomaly zabudli, že zavraždili ich kolegu, konajú v duchu „divadlo musí pokračovať“. Vo všetkých podrobnostiach zverejňujú vzájomné obvinenia členov koalície a opozície, hádky a politické diskusie, reportáže z  mítingov, ale samotná vražda ich kolegu sa stráca niekde v pozadí. Za každých okolností šou musí pokračovať, veď zvyšuje náklady novín a sledovanosť televízií…

(pal)

Foto: http://parstoday.com/ru/news/world-i84697